Opinii legate de control ANAF

Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Opinii legate de control ANAF

#16 Mesaj de scortarum »

Dar eu n-am zis Cristi ca au procedat corect, ti-am indicat doar articolul in baza caruia cer firmelor sa-si rectifice una-alta si apoi spera ca acestea sa puna botu'. E o porcarie oricum. Succes! Eu o sa-ti tin pumnii.

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#17 Mesaj de badoid134 »

in urma unui pv e vorba de diferențe stabilite de organul de control estimate... care pot fi si in favoarea contribuabilului.
nu se propune inspectie fiscala (treaba nasoala), se dispune rectificarea declaratiilor. cred ca e mai convenabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#18 Mesaj de tomac »

Organele de inspecție fiscală nu pot estima diferențe. Ele fie stabilesc clar diferențe de impozite și taxe pentru care emit decizii de impunere, fie nu au ce stabili.
Organele de control antifraudă nu pot stabili diferențe de impozit. Ele doar estimează un eventual prejudiciu generat de neplata unor impozite și taxe. Sunt chestiuni reglementate distinct în codul de procedură fiscală.
Eu nu consider inspecția fiscală o treabă nasoală :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Opinii legate de control ANAF

#19 Mesaj de scortarum »

No atunci nu ti-i tin. :lol:

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#20 Mesaj de badoid134 »

CPF ART. 134 Obiectul controlului inopinat
...
c) verificarea unor elemente ale bazei de impozitare sau cu privire la situația fiscală faptică, precum și constatarea, analizarea și evaluarea unui risc fiscal specific.


deci daca s-au verificat unele elemente ale bazei de imopzitare si s-a constatat un risc fiscal (probabilitate de incalcare a legislatiei fiscale) , musai riscul trebuie analizat si EVALUAT... iar evaluarea n-are cum sa se faca, printre altele, fara stabilirea anvergurii riscului, iar anvergura n-are cum, n-are cum sa nu includa o estimare (cuantum estimat al impozitului sau taxei sustrase).

...dupa care e aplicabil, si in cazul controlui inopinat

ART. 113 Obiectul inspecției fiscale
...
j) sancționarea potrivit legii a faptelor reprezentând încălcări ale legislației fiscale și contabile constatate și dispunerea de măsuri pentru prevenirea și combaterea abaterilor de la prevederile legislației fiscale și contabile;
...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Opinii legate de control ANAF

#21 Mesaj de danilevicis »

Imi pare rău pentru ce vi se întâmplă, părerea mea că v-au întins o cursă. Cum să-ți semnezi singur rectificativele și să recunoști o vină pe care nu o ai? Dacă judecătorul se nimerește a avea ceva noțiuni economice mai temeinice, s-ar da câștig de cauză pt firmă.
P.s. Ăștia nu știu că dumneavoastră sunteți "tomac" ?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Opinii legate de control ANAF

#22 Mesaj de danilevicis »

O altă idee ar fi să răspundeți la măsura stabilită ( probabil s-a dat un termen), cum că cereți amânarea până la ...rezolvarea ei....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Opinii legate de control ANAF

#23 Mesaj de danilevicis »

Și scrieți așa: Subsemnatul...admin la SC...ca raspuns la Pv din data de, prin care s-a dispus măsuri de ...refacere decont etc....rog a-mi aproba amânarea termenului de îndeplinire deoarece compartimentul fin-contabil are nevoie de timp si resurse materiale pt a vedea daca lemnul nu-i ca 'gazu' și ca să produci ceva tre să o faci in frig
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#24 Mesaj de badoid134 »

daca e de preferat rif cu decizie, se contesta dispozitia, si gata.

Ordinul nr. 3833/2015 pentru aprobarea formularului "Dispoziție privind măsurile stabilite de organele de inspecție fiscală"
...
INSTRUCȚIUNI
de completare a formularului
....
6. Se menționează posibilitatea contribuabilului/plătitorului de a formula contestație împotriva prezentului act administrativ, în conformitate cu prevederile Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Opinii legate de control ANAF

#25 Mesaj de tomac »

sunt sub acoperire :)
de exemplu am inspecție fiscală de la finanțe la o firmă, unde vin oameni din alt județ al țării.
mă rog - să vedem cum evoluează lucrurile.
opinia șefilor lor e că am dreptate :)
Sunt puși de ăia de la Cluj, de la regională, să facă așa. Forțat. Motivul - nu sunt bani. Eu aștept să ia firma o decizie. Până la urmă e decizia lor.
Oricum între timp au acceptat ca la D300 să nu mai fie vorba de cerere de corecții. Le-am explicat că așa ceva nu fac indiferent de motive chiar dacă firma nu acceptă să conteste așa cum le propun eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Opinii legate de control ANAF

#26 Mesaj de badoid134 »

nici eu n-as face corectii la 300.
pt. ca tb sa faci cerere. ori cererea pe care as face-o eu mi-o impune altu'.
ca-n final cererea mea, de fapt n-ar fi cererea mea :D

peste toate mai e si-o cerere prin care as cere ceva... inadmisibil :o

I N S T R U C Ț I U N I
pentru completarea formularului (300)
...
Nu se admit întocmirea  şi depunerea de deconturi rectificative pentru corectarea datelor din
deconturile anterioare.
...

Scrie răspuns