achizitie intracomunitara

Mesaj
Autor
bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de bojesculc »

Buna ziua
In luna mai 2017 am avut o achizitie intracomunitara de 500 lei declarata prin decl.390 si in iunie prin decl.300.
Nu am depus decl.092 pentru a trece platitor de tva la luna ca urmare a acestei achizitii intracomunitare
Am fost sunata de la anaf sa depun declaratia 092 cu avertisment.Intrebarea mea este ce trebuie sa fac cu decontul de tva incepand cu iulie 2017?Am depus la septembrie decont trimestrial.
Multumesc.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de bojesculc »

Rectific platitor de tva lunar din iunie 2017

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de tomac »

În mod normal trecerea la lună trebuia să fie de la 1 iunie. Dacă v-au trecut de la 1 iunie atunci:
a) pe perioada aprilie-mai se întocmește un decont special pentru cele două luni.
b) pe iunie, iulie și august se întocmește decont lunar
c) pentru septembrie se face cerere de corecții materiale a decontului și se corectează în sensul în care se schimbă tipul din trimestrial în lunar și sumele se completează ca și cum ați depune lunar.
De asemenea D394 trebuie depus pentru exact aceleași perioade ca decontul. Pentru aprilie-mai cu datele cumulate pe două luni și lunar începând cu iunie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de avramg »

am o mare problema...sunt platitor de tva trimestrial si in aprilie 2017 am avut o AIC in valoare de 390 eur de la o firma din Germania care mi-a facturat cu tva ....in urma discutiilor cu ei nu au vrut sa-mi modifice factura si am lasat-o asa
Am facut decl 390 ptr aprilie 2017 dar am uitat sa fac si 092 ptr trecerea la tva lunar.....abia in momentul de fata mi-am dat seama de greseala........ce mai pot face acum?......poate a mai trecut cineva prin aceasta situatie.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de avramg »

am verificat vectorul fiscal si apar cu tva trimestrial......nu trebuia sa-mi trimice notificare daca eu am uitat?......ma gindesc ca poate ar fi o solutie sa anulez declaratia 390 din aprilie 2017 si nu o consider AIC deoarece factura a fost cu tva, a fost un colet micut trimis prin posta.....nici nu pot sa fac dovada transportului

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de roncovf »

Cea mai buna solutie ar fi sa anulezi 390 din 2017, nici macar furnizorul tau nu a declarat-o, doar a facturat cu TVA.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: achizitie intracomunitara

#7 Mesaj de avramg »

Multumesc mult......mai astept si alte pareri

suciul574
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 24, 2008 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#8 Mesaj de suciul574 »

Buna ziua,
Am si eu o situatie asemanatoare si anume: platitor de TVA la trimestru, in luna ianuarie 2018 cumpara din Germania o autoutilitara. Furnizorul emite o factura cu TVA, urmand ca beneficiarul sa recupereze TVA din Germania dupa ce are dovada inmatricularii in Romania. Am depus 092 si am schimbat perioada fiscala de la trim la luna. Am procedat corect? Cum inregistrez factura? Cu taxare inversa?

Multumesc.

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: achizitie intracomunitara

#9 Mesaj de gordesm495 »

Buna,
Ma scuzati ca va intreb dar nu am mai fost in situatia asta, platitor de tva la trimestru achizitioneaza o autoutilitara din Danemarca factura fara tva, inregisrez factura cu taxare inversa, depun D390, depun si D300 pt februarie si apoi la anaf 092 si cer sa fiu platitor tva lunar din martie? . Cand platesc tva aferent D 300 pe febr. ? pana in 25 martie odata cu declaratia?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie intracomunitara

#10 Mesaj de roncovf »

Ar fi fost bine sa spui in ce luna ai facut AIC de bunuri

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: achizitie intracomunitara

#11 Mesaj de gordesm495 »

Buna,
achizitia am facut-o in febr.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie intracomunitara

#12 Mesaj de roncovf »

Aveai termen 5 zile lucratoare sa depui 092 si sa devii platitor lunar incepand cu luna martie. Ianuarie si februarie se depun cumulat pe un decont pana in 25 martie. Termenul de plata e tot 25 martie.

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#13 Mesaj de mireav »

Buna ziua,am o factura cu materiale de la un furnizor din Slovacia cu tva 20%. Ambii suntem platitori de tva. Seful vrea sa deduc tva-ul. Mi-a spus ca a luat legatura cu slovacii si acestia au spus ca ei pot sa aleaga sa factureze cu sau fara tva ptr. ca e corecta orice modalitate .Cum sa inregistrez factura?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: achizitie intracomunitara

#14 Mesaj de roncovf »

Cum crezi că ai putea deduce TVA de pe o factură emisă în altă țară?
La o achiziție de mărfuri intracomunitară, furnizorul facturează fără TVA, iar beneficiarul face taxare inversă.

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#15 Mesaj de mireav »

asta vrea seful! ce parere aveti despre motivarea furnizorului referitor la facturarea cu tva?

Scrie răspuns