asociere decont participatiune

Mesaj
Autor
ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

asociere decont participatiune

#1 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua
Am nevoie de un mic ajutor. Am un SRL, impozit venit microintreprinderi, care are CAEN principal 0111, iar ca activitate secundara are un magazin si un bar. Srl-ul meu a incheiat un contract de asociere pentru jocuri de noroc cu PONT WEST si primeste un decont pentru operatiuni de participatiune pentru veniturile obtinute si se intocmeste o chitanta pentru aceste venituri. Prima mea intrebare este ca aceste venituri se trec in decontul de TVA la venituri scutite? Si a doua trebuie sa declar vreun impozit specific? Multumesc anticipat. Astept raspunsul dumneavoastra.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere decont participatiune

#2 Mesaj de tomac »

Dacă are astfel de venituri trece la impozit pe profit din trimestrul în care realizează aceste venituri.
Nu aplică impozit specific decât dacă anul trecut a fost plătitor de impozit pe profit la 31/12
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: asociere decont participatiune

#3 Mesaj de ilinescug »

Tomac, multumesc ca ai raspuns. Dar uimirea mea este si mai mare. Adica daca ai cod CAEN principal 0111 (agricultura), iar secundar magazin si bar, si are acest contract de asociere de participatiune pentru jocuri de noroc si emite doar o chitanta pe baza decontului de operatiuni de participatiune, trece de la impozit venit micro la impozit pe profit??

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: asociere decont participatiune

#4 Mesaj de ilinescug »

Si totusi se trec aceste venituri pe baza chitantei in decontul de TVA?

stroem
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 24, 2006 12:00 am

Re: asociere decont participatiune

#5 Mesaj de stroem »

Aceste venituri se trec in decont tva la rd 15 -Livrari de bunuri si prestari de servicii scutite fara drept de deducere ,in decl 394 nu se declara .La sfarsitul exercitiului financiar cifra de afaceri din bilant trebuie sa fie egala cu livrarile din decontul de tva .

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: asociere decont participatiune

#6 Mesaj de ilinescug »

Multumesc Stroem pentru raspuns. Dar nimeni nu ma ajuta la intrebarea pe care am postat mai sus si anume: "Dar uimirea mea este si mai mare. Adica daca ai cod CAEN principal 0111 (agricultura), iar secundar magazin si bar, si are acest contract de asociere de participatiune pentru jocuri de noroc si emite doar o chitanta pe baza decontului de operatiuni de participatiune, trece de la impozit venit micro la impozit pe profit??"

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: asociere decont participatiune

#7 Mesaj de camere »

Si cine a trecut la imp profit din trimestrul 3 datorita asocierii in participatiune si din 2018 trebuie sa declare imp specific, daca are cifra de afaceri sub 1 mil euro, trece din 2018 din nou la imp pe venit microintreprindere?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere decont participatiune

#8 Mesaj de tomac »

@ilinescug
A mai existat discuția asta aici - venitul din asociere pentru jocuri de noroc înseamnă pentru ANAF că automat toți care obțin astfel de venituri sunt excluși de la aplicarea impozitului pe venitul microîntreprinderilor.

@camere
Nu declară specific că nu are de ce. Doar dacă în anul anterior, la 31/12/2016 ar fi fost plătitor de impozit pe profit.
Da, în 2018 va trece iar la micro dacă rămâne în vigoare modificarea la codul fiscal așa cum este aprobată prin OUG 79/2017

@stroem
stroem scrie:La sfarsitul exercitiului financiar cifra de afaceri din bilant trebuie sa fie egala cu livrarile din decontul de tva
Asta nu cred. De ce? Dacă am TVA la încasare? Dar dacă facturez avansuri? O astfel de corelație nu a existat niciodată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: asociere decont participatiune

#9 Mesaj de steriel »

Aceste venituri se trec in decont tva la rd 15 -Livrari de bunuri si prestari de servicii scutite fara drept de deducere, da???

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: asociere decont participatiune

#10 Mesaj de ilinescug »

Multumesc pentru raspuns tomac. Am primit sa tin contabilitatea si vechiul contabil nu a trecut de la impozit venit la profit, desi contractul de asociere participatiune a fost incheiat parca din decembrie 2016. Acum nu stiu ce sa fac.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere decont participatiune

#11 Mesaj de tomac »

Să treceți de la data de 1 octombrie 2016 la profit. Să depuneți D101 pentru trimestrul IV 2016 și rectificative la toate D100 depuse cu impozit pe venit micro începând cu trimestrul IV 2016.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: asociere decont participatiune

#12 Mesaj de ilinescug »

Multumesc Tomac pentru raspuns....:)

Scrie răspuns