Plata tva

Mesaj
Autor
popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Plata tva

#1 Mesaj de popescum979 »

In ce cont pot sa platesc tva?
Eu am poprire pe conturi si nu pot plati cu op. Pot sa platesc la casierie c/v tva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata tva

#2 Mesaj de balazse »

Adica aplici TVA split si vrei sa platesti cv TVA din facturi furnizorului?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Plata tva

#3 Mesaj de ferenta »

În același cont pe care îl completai când achitai cu ord. de plată.Completezi foaie de vărsământ pentru casierie, cu programul pus la dispoziție de către ANAF și acolo ai posibilitatea să alegi trezoreria și contul pentru tva.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: Plata tva

#4 Mesaj de popescum979 »

[quote="ferenta"]În același cont pe care îl completai când achitai cu ord. de plată.Completezi foaie de vărsământ pentru casierie, cu programul pus la dispoziție de către ANAF și acolo ai posibilitatea să alegi trezoreria și contul pentru tva.[/quote

si nu conteaza daca am poprire care include tva de plata?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Plata tva

#5 Mesaj de ferenta »

Păi, atunci te duci la ei cu copia chitanței și ți se diminuează poprirea, sau se anulează, depinde cât ai achitat, parțial sau integral.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Plata tva

#6 Mesaj de costachet982 »

popescum979 scrie:In ce cont pot sa platesc tva?
Eu am poprire pe conturi si nu pot plati cu op. Pot sa platesc la casierie c/v tva?
la ce te referi ? sa platesti din total poprire doar tva-ul sau sa platesti un furnizor?

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: Plata tva

#7 Mesaj de popescum979 »

costachet982 scrie:
popescum979 scrie:In ce cont pot sa platesc tva?
Eu am poprire pe conturi si nu pot plati cu op. Pot sa platesc la casierie c/v tva?
la ce te referi ? sa platesti din total poprire doar tva-ul sau sa platesti un furnizor?
sa platesc din poprire doar tva-ul

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata tva

#8 Mesaj de balazse »

Pentru PopescuM979
Totusi nu este destul de clar ce inseamna "din poprire doar tva-ul", adica ai datorii pentru mai multe taxe/contributii/impozite si vrei sa platesti doar TVA?
Daca da atunci faci plata direct la Trezorerie prin foaie de varsamant, pe care il poti genera si din program.

PS. Pe viitor foloseste butonul "raspunde" si nu "citeaza" cand doresti sa raspunzi la o postare. :wink:

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Plata tva

#9 Mesaj de costachet982 »

o face ca sa evite intrare in registru celor ce aplica split
si asa e , poate, cu foaie de varsamant la caseria de la anaf-ulde sediu a firmei

ptr popescum979
dupa ce platesti , la cateva zile sa mergi la verificare pe fisa si apoi sa iei o noua adresa de poprire cu total diminuat ce o duci la banca, ca sa nu va plateasca si banca , inca odata , tva-ul din poprire....

Scrie răspuns