imp.micro

Mesaj
Autor
vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

imp.micro

#1 Mesaj de vatmanuc »

Buna seara.
Daca o societate micro pe langa comert cu amanuntul, caen 4719, primeste si cosmetice de la AVON facturat cu
reducere. receptia o face la pretul din facture castigul fiind reducerea acordata de AVON. Vanzarea produselor cosmetice o face prin casa de marcat conform NIR Reducerea (comisionul) il inrsgistrez in cont 767. nu are nici in contract cu Avon. Cum fac Inregistrarile ca sa nu plateasca imp. micro si la vanzare si la comision.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imp.micro

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: imp.micro

#3 Mesaj de vatmanuc »

faptic da.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imp.micro

#4 Mesaj de tomac »

Înregistrați prin 609 nu prin 767 dacă reducerea e ulterioară vânzării sau dacă e pe aceiași factură cu marfa nu o înregistrați prin 609 sau 767 ci reduceți prețul de achiziție.
Dacă e reducere acordată ulterior se plătește impozit și pe venitul din vânzare și pe cel generat de reducerea primită.
Dacă reducerea e acordată pe aceiași factură cu marfa cumpărată, atunci ea nu influențează veniturile sau contul de reduceri primite ci diminuează valoarea mărfurilor achiziționate caz în care impozit se va plăti doar pe venitul din vânzare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: imp.micro

#5 Mesaj de vatmanuc »

Dacă reducerea e acordată pe aceiași factură cu marfa cumpărată, atunci ea nu influențează veniturile sau contul de reduceri primite ci diminuează valoarea mărfurilor achiziționate caz în care impozit se va plăti doar pe venitul din vânzare.[/quote]

Deci reducerea e acordată pe aceiași factură cu marfa cumpărată. Reducerea o consider adaos comercial si in loc de cont 767 merg cu cont 378 conf. receptiei care imi stabileste rabatul comercial. O sa am probleme la RIF ?
Da sau NU. Multumesc

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: imp.micro

#6 Mesaj de prunam »

@vatmanuc: NU ... daca aveti 10 produse x 1.000 lei pe buc. (10.000 lei total) si reducerea este de -1 x 3.000 lei (-3.000 lei discount), in receptie veti inregistra : 10 produse x 700 lei pe buc. (7.000 lei) ... nu inregistrati reducerea distinct (nici prin 609, nici prin 767 si nici prin 378) ... la pret vanzare, puneti cu cat vindeti !

Scrie răspuns