CALCUL IMPOZIT PE VENIT

Mesaj
Autor
peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#1 Mesaj de peticae228 »

Imi puteti spune daca este corect ca la calculul impozitului pe venit trim. IV 2017 sa fie impozitata diferenta dintre veniturile din diferentele favorabile si nefavorabile de curs valutar? Avand in vedere ca rulajul contului 7651 este 1000 lei si rulajul contului 6651 este 100 lei, suma impozabila in acest caz este 900 lei? Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#2 Mesaj de septimiuv »

Vezi art. 53 din Codul Fiscal.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#3 Mesaj de peticae228 »

Din Art. 53 (2) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele: b) în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile, în cazul contribuabililor care îşi încetează existenţa, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului;
Sa inteleg ca ma incadrez aici..!?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#4 Mesaj de balazse »

Consideri ca nu te incadrezi?
b) în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile, în cazul contribuabililor care își încetează existența, diferența favorabilă dintre veniturile din diferențe de curs valutar/veniturile financiare aferente creanțelor și datoriilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, și cheltuielile din diferențe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului;

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#5 Mesaj de peticae228 »

Multumesc!

slavicd868
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:55 pm

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#6 Mesaj de slavicd868 »

Buna ziua,

Redeschid subiectul calculului impozitului pe venit la trimestrul IV pentru ca nu reusesc sa inteleg daca articolul 53.(2) B. "Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele: b) în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile, în cazul contribuabililor care îşi încetează existenţa, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului"

se referta la toti contribuabilii sau doar la cei care "isi inceteaza existenta"?

Ma puteti lamuri?
Cu stima

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#7 Mesaj de ovidiuo »

Toti contribuabilii fac asta la trim. IV. Cei care isi "inceteaza existenta" o fac in trimestrul in care se intampla "incetarea existentei" (I, II sau III).

slavicd868
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:55 pm

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#8 Mesaj de slavicd868 »

Multumesc pentru raspuns!
Nu reusesc sa inteleg logica. De ce a fost nevoie sa se specifice ", în cazul contribuabililor care îşi încetează existenţa, " daca oricum toti contribuabili "isi inceteaza existenta".
Exista undeva definit termenul?
De exemplu in codul civil este specificat clar "Art. 244. Modurile de incetare -
Persoana juridică încetează, după caz, prin constatarea ori declararea nulităţii, prin fuziune, divizare totală, transformare, dizolvare sau desfiinţare ori printr-un alt mod prevăzut de actul constitutiv sau de lege."

Cu stima

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#9 Mesaj de ovidiuo »

.. pai, daca firma se dizolva/fuzioneaza/etc. in luna mai 2022, cand faci D100 la trimestrul II 2022, atunci stabilesti impozitul pe venit facand "diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar .. şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar .." (care, in mod normal, la o firma cu continuitate s-ar face doar la calculul impozitului pe trim. IV).

slavicd868
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:55 pm

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#10 Mesaj de slavicd868 »

Ce spuneti dumneavoastra despre dizolvare/fuziune in timpul anului este evident si de bun simt.
Ceea ce incerc eu sa inteleg este de ce se considera ca toate firmele "isi inceteaza existenta" la sfarsitul trimestrului IV. Doar pentru ca perioada fiscala se sfarseste la luna decembrie?
Exista vreo circulara ANAF care oficializeaza aceasta interpretare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#11 Mesaj de balazse »

Nu se considera ca toate isi inceteaza activitatea, ci la trim IV trebuie sa faci acel calcul.
b) în trimestrul IV ..., diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului

Ce ciruculara circulara doresti?
Ultima oară modificat Lun Ian 24, 2022 2:23 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

slavicd868
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:55 pm

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#12 Mesaj de slavicd868 »

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu insistenta mea.
Incerc ca inteleg limba roamna.
Care este logica mentiunii "în cazul contribuabililor care își încetează existența"?

De ce concluzia este ca paragraful se aplica tuturor si nu doar celor care isi inceteaza existenta?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#13 Mesaj de ovidiuo »

.. ia ignora virgula de dupa "perioadei impozabile" si atunci daca fraza este "în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile în cazul contribuabililor care îşi încetează existenţa, ..." se intelege mai clar ce au vrut sa spuna bagabontii ?

slavicd868
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:55 pm

Re: CALCUL IMPOZIT PE VENIT

#14 Mesaj de slavicd868 »

OK. Da, asa are logica. Desi nu este cea mai fericita constructie pot intelege aceasta explicatie

Multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.

Cu stima

Scrie răspuns