creare gestiune punct lucru

Mesaj
Autor
ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

creare gestiune punct lucru

#1 Mesaj de ciorutad »

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat, am preluat o societatea care are 2 puncte de lucru, gestiuni global valorice , inclusiv la sediu.
In balanta nu s-a tinut evidenta pe cele 2 puncte de lucru, ci la gramada.
Cu 1 ianuarie vreau sa evidentiez cele 2 puncte de lucru pe gestiuni separate.
1. Am creat analitice pentru fiecare gestiune(are 2 cote de tva):
-gestiunea mama: 371.1.09 si 371.1.19, etc 607,707,378
-PL1: 371.2.09 si 371.2.19 etc
-PL2: 371.3.09 si 371.3.19 etc
2. Am stocul pe cele doua puncte la 31.12.2017, la pret de vanzare(pe cote de tva).
Care sunt notele contabile care se fac..
Cu stima,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creare gestiune punct lucru

#2 Mesaj de balazse »

Transfera totul pe 371.1.09/371.1.19, dupa care faci notele contabile de transfer pe fiecare gestiune in parte.
O alta optiune este sa creezi un furnizor fictiv cu cont analitic 482, si la intrari introduci un aviz unde pe o pozitie reduci stocul de pe 371.1.09 si il treci pe 371.2.09, si asa pentru fiecare.
Atentie ca valoarea documentului trebuie sa ramana zero.

ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Re: creare gestiune punct lucru

#3 Mesaj de ciorutad »

Multumesc tare mult de indrumari!O zi frumoasa!

ciorutad
Mesaje: 89
Membru din: Lun Dec 08, 2008 2:00 am

Re: creare gestiune punct lucru

#4 Mesaj de ciorutad »

Va mai intreb ceva, ... din soldul preluat la 371, 378 etc, pe decembrie, vechea contabila zice ca nu are posibilitatea sa-mi dea soldul defalcat pe analitice cu tva 9%, respectiv 19%. Ce variante as avea?
Cu stima,

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: creare gestiune punct lucru

#5 Mesaj de herganiec »

faceti inventar si vedeti cat e cu 9 sau cu 19%
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

olteanui642389
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 27, 2020 9:51 am

Re: creare gestiune punct lucru

#6 Mesaj de olteanui642389 »

Buna seara. Societatea urmeaza sa-si deschida un al 2 lea punct de lucru. As dori sa stiu daca, pe langa crearea analiticelor pt conturi si crearea unei noi sectii in statul de plata, mai trebuie sa fac si alte setari . Pe la gestiuni poate? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creare gestiune punct lucru

#7 Mesaj de balazse »

Daca are cod fiscal separat, atunci mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> pui bifa la "aceasta societate are filiale/puncte de lucru", dupa care la "fisiere" -> "salariati" pentru fiecare angajat completezi campul "cod fiscal filiala".
Daca ai evidenta cantitativ-valorica, creezi o gestiune noua.
Daca ai evidenta global-valorica, creezi o gestiune pentru fiecare cota de TVA.

olteanui642389
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 27, 2020 9:51 am

Re: creare gestiune punct lucru

#8 Mesaj de olteanui642389 »

balazse scrie: Mar Iul 21, 2020 8:52 pm Daca are cod fiscal separat, atunci mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> pui bifa la "aceasta societate are filiale/puncte de lucru", dupa care la "fisiere" -> "salariati" pentru fiecare angajat completezi campul "cod fiscal filiala".
Daca ai evidenta cantitativ-valorica, creezi o gestiune noua.
Daca ai evidenta global-valorica, creezi o gestiune pentru fiecare cota de TVA.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creare gestiune punct lucru

#9 Mesaj de balazse »

Pentru OlteanuI642389
Pentru a continua o discutie, nu mai folosii butonul "citeaza", ci foloseste optiunea "raspuns rapid".

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: creare gestiune punct lucru

#10 Mesaj de saucan »

Buna ziua. Au fost 3 puncte de lucru cu gestiuni și case de marcat diferite,s-au închis 2 puncte de lucru ,pot șterge acele 2 gestiuni ca sa rămân doar cu prima ? Cum procedez cu valorile soldurilor din acele gestiuni ? Acum Când generez balanța pt activitatea rămasă apar anumite solduri iar când bifez pt toate activitățile apar alte solduri . Se face transfer sau cum sa procedez ? Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: creare gestiune punct lucru

#11 Mesaj de pomparaus »

Doar tu stii ce s-a intamplat cu stocurile aferente gestiunilor/puncte de lucru inchise: daca le-a preluat gestiunea ramasa activa, da, faci transfer. De ce ai sterge cele 2 gestiuni/puncte de lucru inchise: baza de date se pastreaza.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: creare gestiune punct lucru

#12 Mesaj de florescuc278 »

Bună ziua.
O societate urmează să deschidă un atelier de reparații (piesele sunt considerate marfă); în prezent vinde doar online.
Gestiune cant-val la preț de achiziție.
Vă rog să-mi spuneți cum trebuie configurat în Saga? 2 gestiuni:una pentru online, una pentru atelier sau se poate doar cu o singură gestiune - având în vedere că pentru atelier ar trebui achiziționată casă de marcat... Mulțumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creare gestiune punct lucru

#13 Mesaj de balazse »

La gestiune ar trebui sa te gandesti ca si locatie. Daca vrei doua gestiuni, cumva sunt despartite acele bunuri sa stii de care gestiunea face parte?

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: creare gestiune punct lucru

#14 Mesaj de florescuc278 »

Nu, sunt în aceeași locație. Nici nu am de unde să știu dinainte, la recepție, dacă marfa respectivă se vinde online sau nu. Dar neavând experiență cu casa de marcat, nu știu ( cel puțin nu am găsit nicăieri) dacă există obligativitatea ca toate veniturile să treacă prin casă; ce chei de verificare ar fi. Deci: pentru online, marfa iese cu factură, iar pt atelier bon prin casa marcat. Corect?

Scrie răspuns