decont tva

Mesaj
Autor
bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

decont tva

#1 Mesaj de bojesculc »

Buna ziua
In luna iulie 2017 am avut achizitii intracomunitare trecute in decont 300 la randurile 5,5.1,18,18.1 si in decl.390.In august anuleaza factura pe motiv ca nu trebuia facuta pe firma mea.Depun rectificativa la decl.390 pe iulie ci 0 dar la decl.300 cum procedez?Trec la regularizari?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: decont tva

#2 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: decont tva

#3 Mesaj de bojesculc »

Multumesc.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: decont tva

#4 Mesaj de bojesculc »

Decl.390 rectificativa ar trebui depusa pe 0.Nu am alte facturi intracomunitare pe iulie.Dar pe 0 nu se poate depune.Cum procedez?Trec suma eronata cu semnul minus?Chiar nu stiu.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decont tva

#5 Mesaj de balazse »

Sa faca bine si sa emita o factura storno (credit note), pe care il inregistrezi si tu si problema s-a rezolvat.
O data ce ai emis un document si l-ai trimis la client ar fi normal sa nu il mai anulezi, ci il stornezi.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: decont tva

#6 Mesaj de bojesculc »

Factura ramane anulata.Este firma din Ungaria si nu ne putem intelege cu ei.Nu stiu cum sa fac decl.390 rectificativa.Pe 0 nu o pot depune pe iulie.Doar sa stornez factura in august si sa trec in decl.390 pozitia lui iulie cu minus si corect ce am in luna iar la 300 trec pe regularizari.Nu stiu daca este corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decont tva

#7 Mesaj de balazse »

Ma mira, deoarece la majoritate firmelor din Ungaria se lucreaza doar prin stornare.
Cum adica nu va puteti intelege cu ei? Ati primit un document pe care scrie "invoice"/"szamla"? Daca da, atunci sa isi asuma munca.
Daca vrei poti sa procedezi prin stornare cum ai mentionat, oricum alta solutie nu exista, dar macar sa ai un schimb de e-mail cu ei sa ai o baza.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: decont tva

#8 Mesaj de velam »

Buna ziua.
Societate platitoare de TVA inscrisa in ROI, am achitat prin banca in moneda euro taxa de drum din Ungaria, dar factura a fost emisa in moneda forint cu TVA de 24 %. Precizez ca firma din Ungaria are numar valid de inregistrare pentru TVA – VIES.
Am introdus factura la „Intrari valuta de tip „T” si apare in declaratia 390vies de tip „S”, iar la decontul 300 este la poz. 7/7,1 respectiv 20/20,1.
Va rog frumos imi puteti spune daca este corect asa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decont tva

#9 Mesaj de balazse »

Poate cu TVA de 27%, deoarece atat este cota de TVA acolo, la noi era inainte 24%.
Introduci ca o factura, iar valoarea TVA-ului incluzi in pretul de achizitie (atentie! la "TVA%" treci "0").

Daca ai platit din contul de EUR factura atunci pentru a inchide factura inregistrat in HUF (atentie! in programul lucreaza cu 100HUF), atunci foloseste un cont intermediar 581/999/5125 pentru inregistrare platii.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: decont tva

#10 Mesaj de velam »

Buna ziua, multumesc pentru raspuns, dar mai este o problema. Pe luna septembrie am depus declaratiile asa cum am scris in mesajul anterior. Imi spuneti, va rog frumos, cum pot sa rectific?
Va multumesc pentru timpul acordat.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: decont tva

#11 Mesaj de robut »

Buna seara,
sunt platitor de tva lunar si de cateva luni am tva de recuperat.
La trim II am achitat impozit pe profit in plus, iar acum cand am consultat fisa rol pe site-ul anaf am vazut ca ei au dus suma achitata in plus, la tva (avand acum mai mult de recuperat).
Unde trec aceasta suma in decont tva? sau trebuie sa astept o instiintare de la ei ca sa pot opera acesta suma in balanta , respectiv in decont?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: decont tva

#12 Mesaj de cernatv »

Mergi la fisc, că nu e în ordine ceva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decont tva

#13 Mesaj de balazse »

Daca nu ai solicitat rambursare de TVA prin D.300 atunci nu au cum sa faca compensare, iar daca ai pus bifa atunci ar trebui sa le soliciti documentul de compensare.
Daca ai spatiu privat virtual si ai depus cerere pentru acea firma, atunci verifica daca nu l-ai primit acolo.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: decont tva

#14 Mesaj de robut »

Nu am cerut compensare, nu am pus bifa.....am sa consult totusi SPV caci poate a cerut administratorul firmei si nu mi-a spus.
Multumesc.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: decont tva

#15 Mesaj de robut »

Am verificat pe SPV si intr-adevar am o instiintare privind stigerea creantelor fiscale.
Cu suma achitata in plus la impozit pe profit (plata efectuata in 21.08.2017), au stins o parte din la tva-ul ce il aveam de plata la acea data, insa au facut-o retroactiv, caci data instiintarii pe SPV este 27.11.2017, iar eu din luna august am tva de recuperat .
Problema e la ce rand in decontul tva trec aceasta suma? la rand 37 cu minus?

Scrie răspuns