inregistrari tardive,

Mesaj
Autor
gainai987
Mesaje: 11
Membru din: Mar Aug 19, 2014 7:48 am

inregistrari tardive,

#1 Mesaj de gainai987 »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
-contabilitate partida simpla si nu am primit la timp niste chitante cu care s-au efectuat plati(sunt de acum 2 luni!!!), cum le inregistrez corect?
Multumesc frumos,

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: inregistrari tardive,

#2 Mesaj de nituc966 »

Chitanta este documentul justificativ al emitentului pentru inregistrarea numerarului incasat. Dvs. trebuie sa intocmiti o Dispozitie de plata cod 14-4-4, regementatat de Normele... aprobate prin OMFP nr. 2634/2015, la care anexati chitanta si in care la scopul platii inscrieti "achitat contravaloarea...(serviciilor, bunurilor achizitionate) si achitate conform chitantei nr__din______ emisa de..."
Faptul ca acest document (chitanta) a fost emisa acum doua luni, iar plata din casieria PFA se face potrivit dispozitiei de plata cod 14-4-4, acum. nu constituie nicio incalcare a prevederilor legale cu privire la obligativitatea inregistrarii cronologice a operatiunilor. Deasemeni aceasta abatere?? nu are nici consecinte fiscale. La data platii serviciilor/bunurilor poate nu ati avut numerar in casierie si ati achitat din numerarul familiei.
Sa auzim de bine.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: inregistrari tardive,

#3 Mesaj de nituc966 »

Inregistrarea o faceti la data intocmirii dispozitiei de plata catre casierie cod 14-4-4.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrari tardive,

#4 Mesaj de balazse »

Daca nu s-au tiparit registrele, precum nu s-a transmis nici o situatie in ceea ce priveste platile, dupa parerea mea personala se poate inregistra si acum cu data documentului.

Scrie răspuns