achizitie intracomunitara

Mesaj
Autor
bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de bozdoga142 »

Buna seara.
Am primit o factura in 09.05.2018 de la o firma din Olanda pentru un antivirus Bitdefender (pe un an) livrat electronic pe internet.
Pe factura apare firma noastra cu codul de TVA- RO…. si firma din Olanda cu codul de TVA- NL….
Factura este in RON (126,04 RON), iar la TVA este 0.
Am introdus factura pe Intrari-valuta, tip T, moneda RON, curs receptie 1, iar la procent TVA am lasat 19% (a calculat programul 23,94).
Am generat D300 si D390 si este OK:
-adica in D300 suma de 126 lei cu TVA de 24 lei apare la achizitii intracomunitare de servicii cu taxare inversa
- in D390 (pe luna mai) este preluat furnizorul din Olanda si apar achizitii intracomunitare de servicii de 126 lei.

Eu consider ca daca firma noastra este inregistrata ca platitoare de TVA (in tara) nu mai trebuie sa depuna D301 pentru aceasta achizitie. De altfel este singura achizitie intracumunitara pe care am facut-o. Programul, insa imi genereaza ca fiind activa D301 (conform art. 317 cod fiscal).
Trebuie sa depun si D301 pe luna mai?

Un alt aspect este legat de faptul ca firma noastra are TVA-ul trimestrial. Stiu ca trebuie sa treaca la TVA-lunar daca face achizitii intracomunitare de bunuri, iar antivirusul Bitdefender eu il consider a fi din punctual de vedere al TVA-ului prestare de serviciu (indifferent ca l-am inregistrat in contul 208 sau 628). Deci nu trebuie sa treaca la TVA lunar.
Oare exista posibilitatea ca la vre-un control cei de la ANAF sa-l considere achizitie intracomunitara de bunuri? Ce parere aveti? Cunoasteti vre-un caz de genul acesta?

Va multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de pinteae »

Daca firma este platitoare de TVA nu depune D301.
Achizitia este de servicii, nu de bunuri.
Eugen Pintea

bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

Re: achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de bozdoga142 »

Va multumesc.
Voiam sa ma asigur ca totul este OK si nu exista riscul sa trecem la TVA lunar din cauza acestei achizitii.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Firma platitoare de tva din Romania achizitioneaza din Olanda samanta de cartofi, aceasta fiind neplatitoare de tva. Trebuie sa depun declaratia 301?

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de kalapism »

Nu inteleg de ce imi duce programul factura in 301 ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de balazse »

Daca furnizorul nu are cod valid de TVA atunci nu discutam despre achizitie intracomunitara, adica nu se aplica taxare inversa.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: achizitie intracomunitara

#7 Mesaj de kalapism »

Da, la tip factura am pus-o simpla nu cu Taxare, si imi apare factura dusa ptr generatea declaratie 301

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: achizitie intracomunitara

#8 Mesaj de kalapism »

Am intrebat si la finante si mi s-a spus ca nu trebuie sa depun declaratia 301, dar ma induce in eroare programul si nu sunt sigura daca trebuie sa depun sau nu declaratia

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: achizitie intracomunitara

#9 Mesaj de septimiuv »

Faptul că ai intrat acolo și ai apăsat actualizare date nu înseamnă că trebuie depusă.
E ca și cum ai intra într-un bar pentru gay. Nu înseamnă că ești gay, trebuie doar să ieși.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: achizitie intracomunitara

#10 Mesaj de ovidiuo »

@septimiuv : :lol: :lol: :lol: .. mi-ai adus aminte de "Academia de Politie" ... tarram-tam-tararam !!! .. când nimerea căpitanul ăla mereu în baru' de gay ! hihihihihihiiiiii !

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: achizitie intracomunitara

#11 Mesaj de kalapism »

Multumesc, eu am vrut sa ma asigur totusi ca nu gresesc daca nu o depun. Multumesc!

Scrie răspuns