Reglare solduri furnizori

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Reglare solduri furnizori

#1 Mesaj de ducaa »

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema: am la cativa furnizori solduri de cativa banuti care sunt de cativa ani si as dori sa scap de ele.
In "articole contabile" am facut NC 7588 sau 6588 = 401...., apoi merg in Situatie furnizori, dau reglare-verificare si nu se intampla nimic

ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare solduri furnizori

#2 Mesaj de balazse »

Platile si incasarile nu se fac prin "articole contabile".
Cel mai usor este sa mergi la "intrari"/"iesiri" si folosesti butonul "plata"/"incasare".
O alta posibilitate ar fi sa mergi la "configurare societati" -> "conturi automate" -> "deconturi 1"/"deconturi 2" sa treci conturile dorite temporar, sa efectuezi inregistrarile prin meniul "deconturi".

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reglare solduri furnizori

#3 Mesaj de berard »

Buna ziua.Am urmatoarea situatie:Inregisrand in cont banca am gresit data in loc de 18.06.2018 am pus 16.08.2018.Am inregistrat plata catre mai multi furnizori.Vazand data gresita,am sters toate inregistrarile inclusiv plata catre furnizori.In situatia furnizorilor nu s-a sters plata la unul din furnozori Am inregistrat cu data corecta din nou toate platile.Desigur la furnizorul respectiv nu am avut facturi neachitate.Va rog frumos ajutor...unde am gresit si cum sa corectez.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare solduri furnizori

#4 Mesaj de tomac »

Situație furnizori - verificare date
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare solduri furnizori

#5 Mesaj de balazse »

Pentru BerarD
Daca plata s-a realizat in lei si fara "TVAi", atunci era mult mai usor daca ai fi modificat print "articole contabile" data inregistrarii.

Scrie răspuns