sistem buy back

Mesaj
Autor
apalaghieg
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:34 am

sistem buy back

#1 Mesaj de apalaghieg »

Buna ziua!
Ajutati-ma va rog cu o monografie contabila pentru urmatoare situatie: am evidentiate stocuri in extern bilant (8035) urmand sa fie scoase de acolo la momentul casarii. Aceste bunuri vor fi date in regim buy back la momentul achizitionarii unor stocuri noi. Cum inregistrez intrarea stocurilor noi cu valoarea diminuata de aplicarea regimului buy back si simultan valorificarea stocurilor casate.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sistem buy back

#2 Mesaj de tomac »

Nu puteți avea stocuri, cumpărate sau rezultate din casări/dezmembrări, în conturi din afara bilanțului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apalaghieg
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:34 am

Re: sistem buy back

#3 Mesaj de apalaghieg »

tomac scrie:Nu puteți avea stocuri, cumpărate sau rezultate din casări/dezmembrări, în conturi din afara bilanțului.
Sunt obiecte de inventar care au fost date in consum, inregistrate pe cheltuieli si care se urmaresc in continuare extracontabil (e vorba de contoare de apa).
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sistem buy back

#4 Mesaj de tomac »

Da, e singura situație :)
Dacă le vindeți, puneți venitul pe 7583
461=7583
461=4427
În SAGA le puneți pe ieșiri.
Dacă vi se scad din valoarea bunurilor noi e o compensare.
La intrări puneți linia cu reducerea, dacă apare diminuarea din buy back pe factura de cumpărare, cu minus pe 461.

Vă rog ca pentru a răspunde, pentru a continua discuția, să folosiți butonul "Răspunde" nu "Citează".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: sistem buy back

#5 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

La un telefon mobil primit in 01.2017 pe puncte de fidelitate Orange, si inregistrat in 8035 obiecte de inventar la valoarea lui dupa factura de 1000 lei, acum in luna 07.2018 se face sitemul buy back si primeste un alt telefon mobil la care apare pe factura diminuarea.

Cum se inregistreaza in contabilitate acest schimb?

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: sistem buy back

#6 Mesaj de chiritam940 »

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o monografie contabila pentru sistem buy back auto si ce documente se intocmesc. Se preda auto cumparator persoana fizica , ex. 6000 euro si se achizitioneaza alt auto de pe firma 7000 euro cu diferenta achitata cash. Cu ce documente compensam cele doua operatiuni?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sistem buy back

#7 Mesaj de tomac »

Cine predă și cui. De la cine se cumpără. De la un dealer? Sau cum? Dați mai multe detalii, altfel ajungem să ne dăm cu presupusul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cadinoium
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 17, 2019 9:42 am

Re: sistem buy back

#8 Mesaj de cadinoium »

Buna ziua!
Am rugamintea de a ma ajuta cu urmatoarea speta: un frigider vechi se preda prin campania rabla la magazinul de electrocasnice, de la care se achizitioneaza un frigider nou. Pentru frigiderul vechi magazinul ofera un voucher pentru o achizitie viitoare. Cum se poate evidentia in contabilitate valoarea voucherului? Mentionez faptul ca pe factura actuala de achizitie nu s-a facut nici o reducere. Si daca la achizitia viitoare a unui alt produs pentru care se va folosi voucherul, se va scadea din valoarea produsului nou?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sistem buy back

#9 Mesaj de tomac »

În acest caz, dacă înțeleg eu corect, voucherul e oferit cu scop unic. Adică spre cumpărarea viitoare tot din magazinul emitent al voucherului, a unor bunuri similare. Adică e cu scop unic să zic așa.
Voucherul e oferit gratuit sau contra-cost?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cadinoium
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 17, 2019 9:42 am

Re: sistem buy back

#10 Mesaj de cadinoium »

Iertare pentru raspunsul tarziu.

Da, aveti dreptate. Voucherul este cu scop unic oferit gratuit (insa ca o recompensa pentru predarea frigiderului vechi) pentru achizitia viitoare a altor electrocasnice de la acelasi furnizor.
Intrebarea se refera la felul in care voucherul influenteaza valoarea bunurilor achizitionate: daca se reduce valoarea frigiderului achizitionat acum, sau la achizitia viitoare?

Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sistem buy back

#11 Mesaj de tomac »

Se poate deduce și la cel achiziționat acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cadinoium
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 17, 2019 9:42 am

Re: sistem buy back

#12 Mesaj de cadinoium »

Mulțumesc frumos!

Scrie răspuns