Credidam

Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Credidam

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,mai plateste cineva aceste taxe? Si daca nu platesti ,ce se intampla?Oricum,ei transmit o fact.proforma iar dupa plata,primesti factura peste o luna,doua si de cele mai multe ori ,suma facturata nu corespunde cu suma platita,iar la tel.lor nu raspunde nimeni!
Este cazul unui mag.alimentar,care a platit in trecut aceste fact.proforme si acum nu mai scapa de ei! Nici macar nu are in locatie un radio sau tv!
Multumesc,

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Credidam

#2 Mesaj de ferenta »

Dar precis că are un magnetofon sau radiocasetofon! :lol:
Acum lăsând gluma la o parte, nici eu nu am înțeles niciodată care este sensul acestor taxe!Și mai sunt și altele pe același considerent că se ascultă muzică în incinta locației, adică alți furnizori de licențe, în afară de CREDIDAM, precum UCMR ADA, UPFR, UPFAR-ARGOA AMBIENTAL, în condițiile în care evident aparatura și cd-urile sunt ale firmei care deține locația.Deci îți stă mintea în loc!Sau dacă este cineva care să ne lumineze pentru ce se plătesc aceste sume, nu tocmai mici, atunci eu nu mai zic nimic!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Credidam

#3 Mesaj de stane706 »

Ironia este ca mi-au trimis notificare prin care ma ameninta ca ma dau in instanta daca in 15 zile nu le platesc facturi proforme din
2015-2018!
Daca cineva s-a confruntat cu ac.problema,sa-mi spuna si mie ce a facut!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Credidam

#4 Mesaj de ferenta »

Eu v-am zis, noi ne-am confruntat cu facturi de la toți furnizorii de tot felul de licențe, enumerați mai sus... și ce am făcut? Le-am achitat! Deoarece fiecare a invocat câte un act normativ în vigoare!Problema mea e alta!Ce sens au toate aceste taxe pentru care ei efectiv nu fac nimic, în afară de acele „diplome„ (licențe) valabile pe câte o anumită perioadă de timp, pe care le tot reînnoiesc! :(
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Credidam

#5 Mesaj de tobosv790 »

Le"tine"de foame!
PS: Foamea de bani.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Credidam

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Daca nu difuzezi muzica ambientala...da'i in măsa
Cei de la baruri/cafenele sunt obligati sa plateasca
stane706 scrie:Ironia este ca mi-au trimis notificare prin care ma ameninta ca ma dau in instanta daca in 15 zile nu le platesc facturi proforme din
2015-2018!
Serios_...te dau in judecata ca nu ai platit O INSTINTARE/INFORMARE DE PLATA????
Pai tocmai daia emit mai intai proforma, ca platesti ca prostu si apoi emit factura finala
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Credidam

#7 Mesaj de ferenta »

Am uitat să meníonez că la noi e vorba de un restaurant, nu magazin alimentar, ca la colegul/colega de mai sus.Dar chiar și așa sunt prea multe licențe de plată pentru... nimic în contrapartidă! :mrgreen:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns