obligativitate dotare POS

Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 134
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

obligativitate dotare POS

#1 Mesaj de minum » Joi Iul 26, 2018 8:28 pm

Pana la urma toate societatile care au avut CA mai mare de 50000 eur in 2017 sunt obligate sa se doteze cu POS?
Inteleg ca legea nu mai face deosebire intre cei care vand/presteaza servicii catre PF si cei care au clienti doar PJ

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Mie Sep 03, 2008 11:00 pm

Re: obligativitate dotare POS

#2 Mesaj de ferenta » Joi Iul 26, 2018 10:33 pm

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

minum
Mesaje: 134
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: obligativitate dotare POS

#3 Mesaj de minum » Vin Iul 27, 2018 8:41 am

Am citit, dar vreau si parerea d-voastra, nu sunt sigura ca am inteles bine!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate dotare POS

#4 Mesaj de tomac » Vin Iul 27, 2018 10:10 am

Nu contează natura clienților - că sunt persoane juridice sau fizice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

minum
Mesaje: 134
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: obligativitate dotare POS

#5 Mesaj de minum » Vin Iul 27, 2018 10:47 am

Aveti dreptate, dar la cei care lucreaza cu pers. juridice si incaseaza numai prin banca, credeti ca este obligatorie dotarea cu POS?

istvanfit190
Mesaje: 49
Membru din: Mar Noi 03, 2015 9:46 am

Re: obligativitate dotare POS

#6 Mesaj de istvanfit190 » Vin Iul 27, 2018 11:15 am

Daca comert cu ridicata si atunci e obligatoriu POS ?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Mie Sep 03, 2008 11:00 pm

Re: obligativitate dotare POS

#7 Mesaj de ferenta » Vin Iul 27, 2018 11:36 am

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate dotare POS

#8 Mesaj de tomac » Vin Iul 27, 2018 1:34 pm

Ce spune în lege? Citiți art.3 așa cum e modificat de legea de aprobare la care aveți link postat de ferenta.
Textul e clar acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

stroer1948
Mesaje: 482
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:00 pm

Re: obligativitate dotare POS

#9 Mesaj de stroer1948 » Joi Aug 02, 2018 12:07 pm

Si se aplica, incepand cu data de ... ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 10188
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: obligativitate dotare POS

#10 Mesaj de septimiuv » Joi Aug 02, 2018 12:15 pm

3 zile de la apariția legii.

stroer1948
Mesaje: 482
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:00 pm

Re: obligativitate dotare POS

#11 Mesaj de stroer1948 » Joi Aug 02, 2018 12:54 pm

Corect. Insa eu am formulat intrebarea nu tocmai bine :(
Ceea ce voiam sa stiu si nu am inteles citind legea, este care ar fi termenul de dotare cu pos si acceptare plata prin carduri, pentru o societate, care presteaza servicii si in anul 2017 a realizat o cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro.
Adica se ia in calcul, cifra de afaceri realizata anul trecut, sau se aplica din 2019, cu referire la cifra de afaceri realizata in 2018?
Ultima oară modificat Joi Aug 02, 2018 12:57 pm de către stroer1948, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: obligativitate dotare POS

#12 Mesaj de tomac » Joi Aug 02, 2018 12:55 pm

Se ia în calcul cifra de afaceri de la 31 decembrie a anului anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

stroer1948
Mesaje: 482
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:00 pm

Re: obligativitate dotare POS

#13 Mesaj de stroer1948 » Joi Aug 02, 2018 1:06 pm

Misto. Si cum sa intri in legalitate in 3 zile, cand, chiar prin lege este prevazut ca "(1) Instituțiile acceptante de carduri au obligația de a instala terminale de plată în termen de maximum 30 de zile de la data solicitării. "
Stai linistit pe 24 iulie si te gandesti la concediu si la ploi, cand de fapt, trebuie sa iti pui POS in cateva zile.
Mai si scrie in lege: (2) Agenții economici, instituțiile publice și persoanele juridice prevăzute la art. 1 vor întreprinde
măsurile necesare pentru a instala terminale de plată, având posibilitatea de a-și alege instituția
acceptantă."

Cand trebuie sa iei o decizie, urgent, de pe azi pe maine, ai pe dracu' posibilitatea sa iti alegi institutia acceptanta. "Alegi" prima varianta, ca nu ai timp sa cauti oferte :(

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 10188
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: obligativitate dotare POS

#14 Mesaj de septimiuv » Joi Aug 02, 2018 4:44 pm

Să vezi ce secsi e când băncile spun că nu au aparate. Probabil nu pentru firmele mici care o să le dea fix ciuciu. Doar abonamentul lunar.

minum
Mesaje: 134
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: obligativitate dotare POS

#15 Mesaj de minum » Mie Sep 19, 2018 11:30 am

Poti sa ai POS fara sa ai si casa de marcat?
Adica, daca cineva plateste cu cardul nu esti obligat sa eliberezi bon fiscal pe care sa se vada ca s-a platit cu cardul?
Este suficienta doar chitanta de la POS?

Scrie răspuns