Arenda 2018

Mesaj
Autor
radud433
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 24, 2017 11:28 am

Arenda 2018

#1 Mesaj de radud433 »

Buna ziua! Am si eu o nedumerire cu privire la inregistrarea arendei , incepand cu apr 2018. Am inteles ca arendatorii se introduc in modulul salarii! Intrebarile mele sunt : atat arendatorii care primesc bani, cat si cei care iau produse se introduc in salarii? Plata efectiva a arendei o dau tot din modulul salarii? Am vazut ca statul face nc automat cu 401, desi arendatorii ar trebui, din punctul meu de vedere in 462. Daca ii dam plata din salarii, se stinge 401 per total, dar noi avem x oameni... Trebuie de fapt sa introducem si in intrari disp de plata (plata in lei) si de aici sa-i dam plata, stingand astfel corect, fiecare om? Si cu nc-ul din stat ce facem? il stornam manual?
A doua problema este livrarea arendei in natura... aici care sunt pasii? introdusi oamenii in stat, apoi in iesiri, apoi in intrari? Adica asa cum faceam si anul trecut, doar ca se mai adauga introducerea in stat? La fel..aceeasi intrebare...cum facem "plata" lor..?
Sper ca m-am facut inteleasa...am rugamintea cine mai lucreaza parte de arenda, sa ma ajute si pe mine cu un raspuns. Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Arenda 2018

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai programul actualizat la zi, precum nu trebuie sa calculezi CASS pentru veniturile din arenda, atunci poti sa la introduci in continuare prin meniul "intrari" (si se vor prelua corect in D.112).
Referitor la problema de plata in natura, acea plata trebuie sa il consideri ca si o vanzare.
In mod normal arenda ar trebui sa il platesi, dar daca omul doreste sa cumpere bunuri de la tine atunci ii vinzi si iti plateste.

mironu
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 17, 2011 3:22 pm

Re: Arenda 2018

#3 Mesaj de mironu »

Buna intrebarea lui radud433.
Pentru plata arendei in lei este simplu se face prin modulul salarii.
Situatia se complica atunci cand vorbim de plata in natura, situatie in care in mod normal avem facturi emise pentru fiecare beneficiar de arenda (modulul iesiri ) diminuand astfel si stocurile.
Acum intrebari :
Cum platim acele facturi si care este documentul justificativ (sa nu uitam de faptul ca plata facturii inseamna incasare pentru societate) ?
Cum ajunge informatia in D112 ?
Cu TVA-ul ce facem ? In sensul ca TVA-ul trebuie platit de societate dar nu se retine de la beneficiarul de arenda.

Astept parerea dumneavoastra.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Arenda 2018

#4 Mesaj de tomac »

nu se complică defel. dvs o vreți mai complicată decât este.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinaruv718
Mesaje: 126
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: Arenda 2018

#5 Mesaj de gradinaruv718 »

Buna ziua,

In luna iulie am platit arenda unei persoane, care depaseste plafonul de 22800, deci aveam obligatia retinerii cass. Din greseala nu am operat bine in salariati si nu i s-a retinut si cass, doar impozit. Cum este corect sa procedez? Depun rectificativa la 112 si fac plata diferentei catre bugetul de stat? Cum procedez cu retinerea sumei de la persoana respectiva, din moment ce am facut deja plata prin banca?

Va multumesc pentru sfaturi!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Arenda 2018

#6 Mesaj de tomac »

Da, rectificați și plătiți diferența.
Suma achitată în plus persoanei o treceți pe 461 și-l notificați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gradinaruv718
Mesaje: 126
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: Arenda 2018

#7 Mesaj de gradinaruv718 »

Multumesc!
Din cate am citit, daca nu mai am situatii in care arenda depaseste plafonul, pot opera plata arendei in bani prin intrari in continuare, iar in cazul arendei in natura emit factura si o inregistrez in iesiri ca si pana acum. Este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Arenda 2018

#8 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rusue678
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mar 29, 2016 8:29 pm

Re: Arenda 2018

#9 Mesaj de rusue678 »

Buna ziua, cum pot transmite impozitul pe arenda acordata la o scoala generala care are cod fiscal si nu cnp?
Rog ajutor.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Arenda 2018

#10 Mesaj de tomac »

Ce impozit? Unde să-l transmiteți? Asta este o întrebare pe bune?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Arenda 2018

#11 Mesaj de septimiuv »

A fost și pe mail. :lol:

Scrie răspuns