bon motorina

Mesaj
Autor
bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

bon motorina

#1 Mesaj de bulzanv111 »

doresc sa ma informez daca la bonuri motorina cu cod fiscal al nostru pot sa deduc TVA


multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon motorina

#2 Mesaj de balazse »

Daca pe bonul fiscal este tiparit CIF-ul clientului, atunci reprezinta factura simplificata, ca urmare partea de TVA este deductibil.
Faptul ca are dreptul de a deduce integral, partial sau deloc, asta depinde de ceea ce cumperi.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: bon motorina

#3 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
doresc si eu un pct de vedere la urm sit:
firma cu regim tva la incasare, plateste ( cumpara) mult combustibil
bonurile fiscale de combustibil are inscris codul de tva al cumparatorului , inregistrez bine bf dar la casuta tva la incasare nu-mi apare bifa, e corect ?
cand inregistrez facturi imi apare bifa pe respectiva casuta, la bf-uri nu...de ce aceasta diferenta ??

anghelaches62
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: bon motorina

#4 Mesaj de anghelaches62 »

Toate centrele de carburanti nu au TVA incasare
ele au depasit pragul de TVA la incasare deci nu apare bifa

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bon motorina

#5 Mesaj de tomac »

@anghelaches62 - asta este irelevant, dacă eu, cumpărător, aplic TVA la încasare.
Nu de asta nu apare bifă. Nu apare la nimic din ce e cules pe tip B sau C pentru că, de regulă, sunt achitate pe loc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: bon motorina

#6 Mesaj de pomparaus »

Ramane bifa (tva la incasare) pe BF care este emis de ex.in 28.05.2019 si este lucrat cu aceasta data, dar platit cu cardul (POS), card care apare operat in extrasul bancar in primele zile din iunie 2019.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: bon motorina

#7 Mesaj de prunam »

Eu la toate intrarile operate pe B sau C nu bifez "TVA la incasare" chiar daca sunt achitate cu cardul si se produce decalajul explicat de @pomparaus - si cu 25-30 de lei pe care eu ii deduc in momentul introducerii bonului si nu la plata bonului, nu se prabuseste economia tarii ! ;)

bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

Re: bon motorina

#8 Mesaj de bulzanv111 »

bon motorina mol romania fiscal apare cod fiscal al cumparatorului si mentiunea ca daca ati fi utilizat cardul ati fi acumulat puncte
anexat este factura intocmita cu tva ,ce inregistrez eu factura ca o am sau bonul fiscal

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bon motorina

#9 Mesaj de balazse »

Textul "ati fi utilizat cardul ati fi acumulat puncte" nu are nici o relevanta.
Daca s-a emis si factura, achizitia fiind peste 100 eur, atunci inregistrezi factura la intrari, iar plata pe baza bonului.

gajev
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: bon motorina

#10 Mesaj de gajev »

Se mai poate utiliza doar bonul de motorina fara factura de la 01.01.2024 daca are inscris codul fiscal al clientului, ca factura simplificata?

Scrie răspuns