diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

Mesaj
Autor
torjad999
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 21, 2007 12:00 am

diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

#1 Mesaj de torjad999 »

Buna ziua. Cum pot regla diferentele existente intre Situatia furnizori : sold 4.360,42 lei ( este sold OK ) si Fisa Furnizor : sold 8.139,89 lei. Societatea este cu TVA la incasare si nu pot face o simpla plata in contabilitate ptr. reglare, intrucat trebuie sa asociez facturi neachitate.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

#2 Mesaj de cerbui »

Aprofundati manualul de utilizare a programului saga referitor la furnizori;comparati datele din fisele furnizorilor si analiticul cont 4428 TP si vedeti care este adevarul in functie de care veti face operatiunile care se impun.

anastasoaiee
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iun 11, 2014 10:12 am

Re: diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

#3 Mesaj de anastasoaiee »

ati rezolvat problema? ma intereseaza si pe mine un sfat asemanator, multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

#4 Mesaj de balazse »

Pentru TorjaD999
Si totusi de unde provine diferenta (3.779,47 lei = 8.139,89-4.360,42)? Ai uitat sa introduci facuturile de sold cand ai inceput sa lucrezi cu programul?

Pentru AnastasoaieE
Aceeasi intrebare ca si mai sus.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: diferenta intre Situatia furnizori si fisa furnizori.

#5 Mesaj de hucecd »

In primul rand eu as verifica soldul furnizorului de la mine din contabilitate cu soldul din contabilitatea furnizorului (cerand in acest sens o fisa de client de la furnizorul respectiv).
Apoi reglarea Situatie furnizori din Saga cu soldul contabil se realizeaza din ecranul Situatii-listari-Situatie Furnizori pentru platile efectuate inainte de trecere la tva la incasare.
Pentru platile din perioada cand se aplica tva la incasare se regleaza din ecranul Registru de Casa, respectiv Jurnal de Banca. Mentionez ca aceste reglari va afecta contul 4426.
Diferentele intre Situatie Furnizori si sold contabil pentru firme care aplica tva la incasare au dus la deconturi 300 completate gresit.
Daca nu reusiti sa faceti reglarea singuri va pot ajuta direct in privat.

Scrie răspuns