Filiala sau sucursala

Mesaj
Autor
rovidg481
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 26, 2018 11:18 am

Filiala sau sucursala

#1 Mesaj de rovidg481 »

Buna ziua. Fiind un pic mai greu de cap, rog ajutor privind intelegerea unor aspecte privitor la filiala vs sucursala.

Deci, problema de baza : O firma (X) din RO cu un asociat german si unul roman vinde marfuri nealimentare exclusiv catre PJ din RO, pe baza de comenzi/contracte. Marfurile majoritar provin din achizitii intracomunitare, de la o firma (Y) din HU, cu aceeiasi asociati ca si firma (X) din RO. Cifra de afaceri se apropie de 2.250.000 lei, probabil prin noiembrie sau decembrie s-ar depasi pragul. Pentru a ramane cu TVA la incasare ce sa faca? Inca o firma in RO sau firma (Y) din HU ar putea deschide un punct de lucru in RO prin infintarea unei filiale/sucursale?

Si aici vine nestiinta mea…

Filiala : Teoretic „este o societate independenta, cu personalitate juridica proprie fata de societatea-mama sub al carei control se afla” Deci se inregistreaza la ONRC si la ANAF ca si orice alta firma, depune declaratiile conform vectorului fiscal, inclusiv cele privitoare la AIC si TVA (achizitiile fiind de la firma mama, tot AIC sunt , nu?), poate detine spatiu de depozitare, deci practic actioneaza ca si orice firma din RO, doar ca asociat unic va fi firma (Y) din HU. E ok pana acum? Va trebui sa depuna ceva declaratii in plus, avand in vedere ca este filiala al unei firme din UE?

Sucursala : Teoretic „nu este o entitate cu personalitate juridica proprie, ci face parte din structura organica a societatii-mama si este dependenta din punct de vedere economic de aceasta” ; „ este supusa legii nationale a societatii-mama care a infiintat-o si este identificata prin raportare la sediul social al acesteia” ; „actioneaza doar in numele sau pe seama societatii-mama” etc. ...... Si acum vine nedumerirea mea , practic cum se procedeaza? Poate detine un spatiu drept magazie, de unde sa faca livrarile? Care va fi regimul facturilor emise catre clienti din RO? Dar cele de achizitie de la societatea mama, respectiv alte societati din comunitate sau din RO? Ce declaratii depune in RO?
Scuze pentru aceste intrebari care pot parea banale pentru cei care lucreaza efectiv cu firme de acest gen, dar eu acum m-am lovit de aceasta situatie.

Si o intrebare finala … care varianta ar fi mai ok din punct de vedere al birocratiei : - societate noua, filiala sau sucursala ?
Multumesc.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Filiala sau sucursala

#2 Mesaj de rovidg116 »

Nimeni?

Scrie răspuns