combustibil angajat

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

combustibil angajat

#1 Mesaj de visani512 »

Buna dimineata
pana acum angajatul cumpara combustibil imi aducea bonul fiscal ii dadeam banii pentru bon , il introduceam in conta cu plata direct bon dar am observat conform foilor de parcurs ca imi aduc mai multe bonuri decat ar fi consumul. Deci cum as putea face corect ? sa ii dau banii pentru combustibil si sa folosesc contul 542 si dupa ce imi aduce bonul sa decontez ?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: combustibil angajat

#2 Mesaj de nitud254 »

Pe baza bonului fiscal si NIR inregistrati in contul de stocuri cantitatile de benzina aprovizionate, in contul analitic "nr auto sau numele si pre soferului. Pe baza FAZ se scade gestiunea de benzina consumata, trecanduse pe cheltuieli. Diferenta de benzina achizitionata si nejustificata prin fisa de activitate zilnica (FAZ intocmit pe baza foilor de parcurs confirmate) a autovehicolului se recupereaza de la sofer.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: combustibil angajat

#3 Mesaj de herganiec »

@visani512, masinile au stabilt un consum la 100 de km. de ex 7l/100 km
facand un calcul la km parcursi afli cat combustibil ar trebui sa consume. ce depaseste nu ii decontezi. Simplu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns