Livrare produse persoana fizica

Mesaj
Autor
mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Livrare produse persoana fizica

#1 Mesaj de mirescud168 »

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema. O persoana fizica neautorizata are o cultura de lavanda pe terenul personal(1 ha). Lavanda a fost prelucrata si transformata in ulei. Ce document ar trebui sa intocmeasca la livrare? Detine carnet de comercializare, insa nu sunt sigura ca este bine sa completeze fila din acest carnet. Ar putea sa faca livrarea pe baza de borderou de achizitie cod 14-4-13 intocmit de cumparator?
Va multumesc frumos!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Livrare produse persoana fizica

#2 Mesaj de pomparaus »

Art. 10
(1) Regimul de utilizare a filelor din carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol este urmatorul:
a) primul exemplar se inmaneaza cumparatorului;
b) al doilea exemplar se pastreaza de vanzator;
c) al treilea exemplar se pastreaza la carnet.
(2) Carnetele utilizate, continand al treilea exemplar al filelor, se restituie la primariile care au emis carnetul, in termen de 15 zile lucratoare de la data utilizarii ultimei file ale acestora.
(3) Prevederile alin. (1) se aplica pentru orice fel de vanzare de produse agricole, in orice cantitate si structura sortimentala, indiferent de calitatea cumparatorului, respectiv persoana fizica sau persoana juridica, cu exceptia exercitarii actului de comert cu amanuntul in piete agroalimentare, targuri si piete ambulante, pentru care se aplica prevederile art. 15.

mirescud168
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 24, 2011 4:53 pm

Re: Livrare produse persoana fizica

#3 Mesaj de mirescud168 »

Inteleg ca poate da fila din carnetul de comercializare. Multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Livrare produse persoana fizica

#4 Mesaj de pinteae »

Cine anume a prelucrat lavanda si a transformat-o in ulei?
Persoana fizica neautorizata sau firma cumparatoare?
Daca persoana fizica a prelucrat lavanda, inseamna ca ea ar trebui sa fie inregistrata pentru activitatea respectiva, iar la livrare trebuie sa-ti dea un certificat de calitate.
Din cate stiu, prin carnet se vand produse agricole pentru care se detine certificat/atestat de producator.
La art. 8 alin (4) din L 145/2014 se prevede expres faptul ca "Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol se utilizează exclusiv pentru produse vegetale, produse zootehnice, precum şi pentru produse apicole".
Nu stiu daca uleiul de lavanda intra in categoria produselor vegetale.
Trebuie sa te informezi.
Eugen Pintea

Scrie răspuns