concediu de odihna neefectuat

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

concediu de odihna neefectuat

#1 Mesaj de visani512 »

Buna dimineata am o angajata care la data de 01.08.2018 va intra in prenatal s beneficiaza pana la data de 31.07.2018 de 12 zile de concediu de odihna ea nu vrea sa il ia dar vrea sa il platesc. Din cate stiu eu nu pot sa platesc CO decat la incetarea contractului de munca chiar daca este peste 2 ani . Cum sa procedez ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu de odihna neefectuat

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate plăti.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: concediu de odihna neefectuat

#3 Mesaj de visani512 »

Multumesc. Dar daca se incheie contractul la alti salariati si mai au zile de concediu cum le calculez sau unde se introduc in stat ? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu de odihna neefectuat

#4 Mesaj de tomac »

în ecranul State salarii în pagina detalii, la fiecare salariat în parte. Dai modific și apar ecrane suplimentare. Completezi la "Compensație CO neefectuat".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

constantinescur306
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:00 am

Re: concediu de odihna neefectuat

#5 Mesaj de constantinescur306 »

Buna ziua,

Am si eu o situatie cu un angajat, a incetat contractul si trebuie sa-i platesc 6 zile de co, in ultimele 3 luni a fost in cm. Am completat la " compensatie CO neefectuat " dar cand validez 112 zice:

ASIGURAT 1:
* EROARE - B.1. (1) - Ore lucrate efectiv in luna = 0 si Baza Indemnizatie SOMAJ > 0 (S38)!
* ATENTIE - B.2.5. Venit realizat in conditii normale este >0 iar B.2.2. Zile lucrate in conditii normale este =0 (V69)!

Care este solutia?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu de odihna neefectuat

#6 Mesaj de balazse »

Dupa ce ai generat fisierul pdf mergi la "asigurat/neasigurat in sistemul de asigurari pentru somaj (asig_so)" si alegi "2-neasigurat".
O alta posibilitate ar fi ca la "5. Ore lucrate efectiv în lună" trebuie sa treci manual 1 ora, iar "6.Ore suspendate in lună" modifici sa fie cu o ora mai putin.

constantinescur306
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 03, 2011 12:00 am

Re: concediu de odihna neefectuat

#7 Mesaj de constantinescur306 »

Buna ziua,

Am incercat ambele variante, la oricare dintre ele imi da o atentionare:
* ATENTIE - B.2.5. Venit realizat in conditii normale este >0 iar B.2.2. Zile lucrate in conditii normale este =0 (V69)!

Am reusit sa vorbesc la asistenta contribuabili - Anaf , mi-au confirmat sa trec doar la pct. 5 o ora lucrata dar sa nu modific la ore suspendate. Si este ok si cu acea atentionare.

O zi buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu de odihna neefectuat

#8 Mesaj de tomac »

Este o atenționare!
Lăsați așa și nu modificați nimic. Declarația cu atenționări este normală într-o astfel de situație și se preia la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns