Cod special de TVA sau nu?

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Cod special de TVA sau nu?

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua,

Am urmatoarele situatii si nu au stiut cei de la Asistenta contribuabili sa-mi dae niste raspunsuri clare, de aceea apelez la experienta dvs.:
1. Micro din Romania, NEplatitoare de TVA emite facturi catre clienti persoane fizice din UE pentru activitati fotografice. Trebuie sa se inregistreze in VIES si sa depuna decl 390?
2. Micro din Romania, NEplatitoare de TVA emite facturi catre clienti persoane juridice din UE inregistrate in scop de TVA pentru comision din inchiriere imobiliara. Trebuie sa se inregistreze in VIES si sa depuna decl 390 si 391?
3. Micro din Romania, NEplatitoare de TVA emite facturi catre clienti persoane juridice din UE neinregistrate in scop de TVA pentru comision din inchiriere imobiliara. Trebuie sa se inregistreze in VIES si sa depuna decl 390 si 391?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod special de TVA sau nu?

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu
2. Da. Dar nu depune nici 390 și nici 391 - 391 pentru că nici nu există o astfel de declarație.
3. Nu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Cod special de TVA sau nu?

#3 Mesaj de vasilec857 »

2. Scuze, vroiam sa spun decl 301. Deci ma inregistrez in vies si nu depun 390 si 301 la pc. 2?

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: Cod special de TVA sau nu?

#4 Mesaj de balintk »

Buna ziua,
1. O agentie de turism detailista, nelatitoare de tva care achizitioneaza in numele clientului din Romania pachete turistice din UE si apoi factureaza comisionul catre agentiile de turism din statul membru trebuie sa obtina codul special de TVA?
Va depune D 390 pe codul special de TVA? Va depune 301 pentru facturile primite care cuprind pachetele turistice clientilor?

Am citit instructiunile D 091 si nu-mi este clar : presteaza servicii care au locul in alt stat membru. Eu prestez aici in RO la clienti din RO.

b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art.316 din Codul fiscal şi care nu este deja înregistrată conform art.317 alin.(1) lit.a), c) sau d) ori a alin.(2) din Codul fiscal, dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care eneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art.307 alin.(2) din Codul fiscal, înainte de prestarea serviciului

2. Cifra de afaceri din punct de vedere TVA la aceasta firma este compus din veniturile obtinute din comisioane?

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: Cod special de TVA sau nu?

#5 Mesaj de balintk »

Nu ma poate ajuta nimeni?

Scrie răspuns