Reinregistrare ca platitor de TVA dupa reluare activitate

Mesaj
Autor
popandrona397
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:10 am

Reinregistrare ca platitor de TVA dupa reluare activitate

#1 Mesaj de popandrona397 »

Buna ziua, O firma inregistrata in scopuri de TVA isi suspenda activitatea la registrul comertului in anul 2010. Atunci ANAF anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA din oficiu conform art.153 alin.9 lit.b) de la acea vreme.(Art.(9) Organele fiscale competente anuleaza inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol:... lit b) daca a intrat in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii, de la data inscrierii mentiunii privind inactivitatea temporara in registrul comertului;). In cursul anului 2018 firma si-a inregistrat la registrul comertului si ANAF reluarea activitatii. Va rugam sa ne spuneti daca firma are obligatia sa se reinregistreze ca platitor in scopuri de TVA o data cu inceperea de activitati economice sau este optional si poate ramane care orice neplatitor de TVA . Multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Reinregistrare ca platitor de TVA dupa reluare activitat

#2 Mesaj de pinteae »

Daca anterior suspendarii prin ORC se solicita anularea codului de TVA, la reluarea activitatii nu are obligatia inregistrarii ca platitor de TVA.
Daca anularea codului de TVA s-a facut din oficiu, ca urmare a suspendarii activitatii prin ORC, societatea are obligatia reinregistrarii ca platitor de TVA la reactivare.
Din cate stiu, inregistrarea ca platitor de TVA trebuie solicitata de la data la care s-a scurs perioada de suspendare.
Acest fapt atrage dupa sine obligativitatea depunerii retroactiva a deconturilor de TVA, de la data respectiva.
Eugen Pintea

Scrie răspuns