operare saga c microintreprindere

Mesaj
Autor
strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

operare saga c microintreprindere

#1 Mesaj de strugarium798 »

Buna seara.Sunt nou pe acest forum dar si la inceput de drum in contabilitate.Am un sc nou infiintat, activitate bar.Recent am achizitionat programul saga c si am configurat societatea.pana aici cat de cat usor.Problema incepe de acum deorece nu stiu cum sa operez in intrari factura de cafea.De exemplu am cumparat o punga de cafea din care mie imi ies la vanzare 100 cesti si in pretul cafelei am zaharul,lopatelele si ciocolatica.Pe factura am cafea,zahar si lopatele.Vreau sa fac nir si nu reusesc sa-l generez corect.Daca operez in intrari pe marfa nu pot valida deoarece imi cere sa aleg gestiunea iar daca bifez nedefinit nu pot selecta contul corect .Rog pe cei care au mai multa experienta sa ma ajute.Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare saga c microintreprindere

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ai postat la SAGA PS, adica contabilitate in partida simpla (PFA, II, IF). data viitoare ar fi optim sa postezi in sectiunea corecta.

Referitor la problema selectarii contului, la intrari iti doar conturile deja utilizate, dar daca introduci contul dorit programul iti accepta.
Daca acel cont nu exista in planul de cont, atunci iti va oferii posibilitatea de a introduce.

pomparaus
Mesaje: 4169
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: operare saga c microintreprindere

#3 Mesaj de pomparaus »

Trebuie sa declari gestiunea.Citeste manualul de utilizare si iti va fi usor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare saga c microintreprindere

#4 Mesaj de balazse »


strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: operare saga c microintreprindere

#5 Mesaj de strugarium798 »

Va multumesc!

Scrie răspuns