vanzare bon sau fact si chit

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

vanzare bon sau fact si chit

#1 Mesaj de visani512 »

Buna ziua
am urmatoarea problema . Am productie tamplarie PVC la vanzare catre firme tai factura si chitanta sau factura si banca dar pentru persoanele fizice trebuie sa tai bon fiscal ? Eu fac un contract cu persoanele fizice si tai factura de avans si chitanta la semnarea contractului la domiciliul clientului dupa care cand merg montatorii le tai factura si chitanta tamplarie cu montaj si storno avansul. m-am gandit ca daca este obligatoriu sa tai bon fiscal avans cand merg la montaj nu pot sa tai bon fiscal din birou pentru ca nu stiu daca ramane aceeasi suma . Cum ar fi corect ? Ce sfat imi puteti da ?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: vanzare bon sau fact si chit

#2 Mesaj de prunam »

.. cred ca intra la exceptiile cu privire la dotarea cu aparate de marcat electronice fiscale (O.U.G. 28/1999) - pe la art. 2 lit. i) spune ca "serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;" si pe la lit. l) este alta - "efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;"; banuiesc ca se poate aplica una dintre aceste doua exceptii.

Scrie răspuns