Bauturi alcoolice in activitatea de catering

Mesaj
Autor
truscaf580
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 16, 2011 5:11 pm

Bauturi alcoolice in activitatea de catering

#1 Mesaj de truscaf580 »

Buna ziua,

Am o firma de catering (platitoare de tva, micro cu impozit pe venit) care a achizitionat pe factura bauturi alcoolice (19%) TVA in 26.10.2018, in vederea utilizarii lor intr-o comanda de catering.

Cum inregistrez factura? Se poate deduce TVA-ul?

Mentionez ca firma pana la 31.10 colecteaza TVA 9%, urmand ca de la 1.10 sa treaca pe regimul nou de 5%.

Pentru facturarea serviciilor de catering ce includ pe langa alimentele normale si aceste bauturi alcoolice, ce TVA voi aplica (19% vs 5/9%)?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Bauturi alcoolice in activitatea de catering

#2 Mesaj de tobosv790 »

Din cat stiu la bauturile alcoolice nu se aplica cota redusa de 5%. Numai la bere. Deci bauturile alcoolice raman in continuare cu cota veche de tva.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Bauturi alcoolice in activitatea de catering

#3 Mesaj de ionetei153 »

Cred ca va fi o nebunie curata pentru ca:
-in bucatarie preparatele sunt la comun, adica de aici se serveste si in local cat si la domiciliu;
-cum se va face determinarea meniurilor livrate la domiciliu(catering) si in local?
- va trebui sa existe note comanda scrise, cu numele si adresa celui care a cerut livrarea acasa, ca sa existe dovada cantitatilor livrate cu tva 5%? Spun asta ptr ca pot fi interpretari de genul ca s-a facut consumatia in local si s-a taxat cu tva 9% iar in realitate sa fi fost livrata la domiciliu .
- ce CAEN va trebui sa aiba firma , in cazul in care acesta este diferit de activitatea de restauant?
- daca livrarea se face la domiciliu, este evident ca plata se face la usa clientului, va trebui eliberata chitanta pe loc sau distribuitorul va venii cu banii si-i va marca pe casa de marcat?

Voi cum ganditi,cum procedati in cazuri similare?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Bauturi alcoolice in activitatea de catering

#4 Mesaj de tobosv790 »

Parcă ai fi din povestea cu”drobul de sare”! Ce-ți faci atâtea probleme! Vei alege ce te avantajează cel mai mult. Atâta timp cât un lucru nu este interzis expres prin actul normativ este in zona gri, deci ți-l poți permite!

Scrie răspuns