sponsorizare efectuata de microintreprindere

Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#16 Mesaj de pinteae »

Pentru trimestrul IV, limita de 20% se aplica asupra impozitului datorat pentru acest trimestru. Nu se aplica retroactiv.
Pentru cazul tau, in trim. IV vei putea aplica reducerea de impozit la nivelul sumei de 325,60 lei (1628 x 20%).
Daca suma platita ca sponsorizare, depaseste plafonul de 20% (adica 325,60 lei, in cazul tau), poate fi dedusa din impozitul pe venitul micro datorat pentru perioada urmatoare (28 trimestre consecutive)
Eugen Pintea

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#17 Mesaj de nitah »

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum pot sa modific calcul impozit micro trim 4 ,in cazul cand la calcul imp micro imi scade din total impozit micro datorat ,limita de 20% sponsorizare ? SC nu a efectuat nici o sponsorizare.

Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#18 Mesaj de septimiuv »

Verifică în ecranul administrare - configurare societăți - conturi automate ce cont ai pentru sponsorizări.
Apoi verifică ce sume găsești în fișa contului în trimestrul IV.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#19 Mesaj de nitah »

Am verificat : la conturi automate am la sponsorizari : cont 6582
Dar in fisa contului nu am nimic .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#20 Mesaj de septimiuv »

Șterge suma.

lupus
Mesaje: 24
Membru din: Vin Feb 17, 2012 2:10 pm

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#21 Mesaj de lupus »

Am sponsorizat unui spital marfa ( 2.000 lei)- iese cu aviz. Am contractul de sponsorizare dar, nu stiu, trebuie sa fac si factura ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#22 Mesaj de pinteae »

Verifica daca spitalul respectiv este inregistrat in registrul unitatilor non profit.
Daca figureaza inregistrat, atunci vei proceda conform Normelor de aplicare a Codului fiscal, unde se prevede astfel:
(12)
...
b) bunurile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri
dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri constituită din
operaţiuni taxabile, scutite cu sau fără drept de deducere, precum şi din operaţiuni pentru care locul livrării/prestării
este considerat a fi în străinătate potrivit prevederilor art. 275 şi 278 din Codul fiscal. Încadrarea în plafon se
determină pe baza datelor raportate prin deconturile de taxă depuse pentru un an calendaristic. Nu se iau în calcul
pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările şi acţiunile de mecenat, acordate în numerar, şi nici bunurile
pentru care taxa nu a fost dedusă. Depăşirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată, respectiv se colectează
taxa. Taxa colectată aferentă depăşirii se include în decontul întocmit pentru ultima perioadă fiscală a anului respectiv.
Eugen Pintea

deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: sponsorizare efectuata de microintreprindere

#23 Mesaj de deacc700 »

Deci,pina la urma se depune declaratia 107 sau nu?
Oricum multumesc pentru lamurire pentru ca am si eu acelasi caz pentru prima data de cind sunt microintreprindere.

Scrie răspuns