prestari servicii constructii

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

prestari servicii constructii

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, o sc microintreprindere, neplatitoare de TVA, efectueaza prestari servicii in constructii astfel: semnare contract in sept.2018, emitere factura de avans si incasare avans in oct.2018, nu se emit situatii de lucrari pe parcurs, factura finala se va emite in dec.2018.
Va rog sa imi spuneti daca :
1. inregistrarile 332=712 si 712=332 sunt necesare pana la emiterea facturii finale, daca materiile prime si consumabilele sunt achizitionate se beneficiar?
2. firma ce presteaza lucrarile achizitioneaza scule, unelte (ciocan, clesti, masca, prelungitoare) si consumabile (manusi, trafaleti, pensule), acestea se pot inregistra direct pe cheltuieli (conturi 604, 6028) daca au fost achizitionate dupa semnarea contractului, respectiv incasarea avansului pana la emiterea facturii finale? sau se inregistreaza pe cheltuieli numai in luna emiterii facturii finale?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: prestari servicii constructii

#2 Mesaj de pomparaus »

1.Aceasta firma nu presteaza decat o manopera din moment ce lucreaza cu materialele cumparate de beneficiar si atunci ce treci prin 332?!
2.Achizitionarea de obiecte de inventar necesita NIR-uri si dare in folosinta la momentul utilizarii lor (nu au nici o legatura cu data semnarii contractului).

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: prestari servicii constructii

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc pentru raspunsuri.
1. Asa am considerat si eu, ca nu folosesc ct.332 si 712, dar nu eram sigura.
2. Nu toate sculele si uneltele le consider obiecte de inventar, in general au valori mici, de cateva zeci de lei si se deterioreaza repede, le trec in ct. 604 nestocate. Inteleg ca pot sa le dau pe cheltuieli chiar daca nu s`a emis factura finala.
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: prestari servicii constructii

#4 Mesaj de pomparaus »

Da

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: prestari servicii constructii

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
De ce sa nu foloseasca 332 cu 712, o data ce prestarea de serviciu se realizeaza pe o perioada mai mare de o luna?
Nu ar trebui sa se preia pe venit valoarea costurilor avute cu acele servicii realizate in cursul fiecarei luni?
Este aceeasi situatie ca si cum este la productie, doar ca aici discutam de servicii si nu bunuri.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: prestari servicii constructii

#6 Mesaj de pomparaus »

Care costuri, cu obiectele de inventar, consumabile si mana de lucru?
"332 ....scăderea din gestiune a valorii serviciilor în curs de execuţie.." ce are in gestiune, din moment ce toate materialele importante sunt achizitionate de beneficiar?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: prestari servicii constructii

#7 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca are niste salariati care au lucrat la acele lucrari, precum pot aparea si diverse consumabile proprii utilizate la serviciile efectuate.
Acum depinde cat de mult vrei sa intrii in amanunte cu acele costuri.

Scrie răspuns