Achizitie intracomunitara

Mesaj
Autor
dragosm623
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de dragosm623 » Joi Dec 06, 2018 11:58 am

Vă rog dacă se poate să mă ajute cineva , Patronul firmei a achizitionat prin E-MAG a facut comanda online de Microsoft Office licenta in valoare de 529.11 lei si Antivirus Bitdefender in valoare de 67.22 lei a achitat din banca in lei si cand a venit factura a venit tot in lei insa una din Bulgaria si una din Olanda , le-am verificat in VIES si sunt valide adica eu ce sa fac ? Firma mea este platitoare de TVA la incasare trimestrial si cum să ma inregistrez ca si achizitie de bunuri sau pretari servicii ? Precizez că am sunat la Bucuresti și mi-au zis ca sunt achizitii insa aici local au cam lalait-o m-au trimis la normele de aplicare din Cod fiscal Art. 271. Alin 11 . punct 8 si la urma mi-au zis ca vor suna la Bucuresti , va rog sa ma ajutati daca ati avut asemenea cazuri. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20641
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de tomac » Joi Dec 06, 2018 2:47 pm

Achiziție de servicii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

scortarum
Mesaje: 418
Membru din: Vin Sep 26, 2014 8:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de scortarum » Lun Dec 17, 2018 10:14 pm

dragosm623 scrie:m-au trimis la normele de aplicare din Cod fiscal Art. 271. Alin 11 . punct 8
Nu exista asa ceva. Mai bine te trimiteau la art. 266 (1) pct. 6. Ceea ce ai achizitionat tu nu se incadreaza acolo.

grecm
Mesaje: 24
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de grecm » Mie Apr 17, 2019 1:20 pm

Imi spuneti si mie, va rog, cum sa inregistrez o factura de abonament Bitdefender?
Pe factura scrie
Furnizor Avangate BV dba 2Checkout
Bitdef ender Total Security 2019pana la 5 dispozitiv e, 1 an buc 1 pret 252,09RON, TVA 0,00, valoare 252,09 RON
Discount (RON): 126,05
Total TVA (RON): 0,00
Total (RON): 126,04

Plata am facut-o prin banca si mi s-au retras 129.22 RON.
NU am mai avut cazuri din astea si nu stiu ce inregistrari si declaratii sa fac.
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20641
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de tomac » Joi Apr 18, 2019 2:04 pm

Ca factură cu Taxare inversă prin intrări-valută pe RON ca valută.
Achitați la nivelul facturii și diferența o puneți pe diferențe de curs, manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

ivana867
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iun 13, 2007 11:00 pm

Re: Achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de ivana867 » Vin Mai 17, 2019 9:58 am

Buna ziua.
Am si eu nevoie de ajutor in urmatoarea situatie:
Firma neplatitoare de TVA, dar care s-a inregistrat cu cod de TVA special pt achizitii intracomunitare, achizitioneaza de la un furnizor inregistrat in scopuri de TVA din UE materii prime si plateste TVA-ul aferent catre statul roman.
La introducerea facturii,programul SAGA face nota contabila 301=401 si 635=4423. Nu ar trebui ca valoarea TVA-ului sa intre in costul de achizitie al materiilor prime??

Va multumesc anticipat.

moldovanv216
Mesaje: 16
Membru din: Joi Aug 07, 2014 9:43 am

Re: Achizitie intracomunitara

#7 Mesaj de moldovanv216 » Lun Mai 27, 2019 1:07 pm

Nu intra in pretul de achizitie , se intocmeste 301 si 390 , se vireaza TVA la statul Roman lunar.

marinescud588
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 19, 2018 10:37 am

Re: Achizitie intracomunitara

#8 Mesaj de marinescud588 » Dum Iun 02, 2019 2:20 pm

Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea speta: administratorul unui ONG, fara activitate ec., a achizitionat in 19 mai, ca urmare a unei sponsorizari, un ecograf pentru medicina veterinara in valoare de 9500 eur(TVA 0). ONGul este neplatitor de tva. Se intocmeste 301 si 390? De ce si pana la ce termen

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 19625
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara

#9 Mesaj de balazse » Dum Iun 02, 2019 7:53 pm

De unde l-a cumparat? S-a inregistrat in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare?
Valaorea bunului depaseste pragul de 10.000 eur (curs de aderare la UE), adica 34.000 lei?

marinescud588
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 19, 2018 10:37 am

Re: Achizitie intracomunitara

#10 Mesaj de marinescud588 » Mar Iun 04, 2019 6:14 pm

Este achizitionat din Polonia si val. lui a fost 9500 eur. Nu este inregistrat in scopuri TVA pt achizitii intracomunitare. Ce ar trebui sa fac?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20641
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara

#11 Mesaj de tomac » Mar Iun 04, 2019 7:06 pm

Depinde. Dacă vânzătorul a dat un cod de TVA valid și dacă valoarea în lei depășește 34000 lei atunci ar fi trebuit să obțină cod de TVA înainte de a efectua achiziția.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

scortarum
Mesaje: 418
Membru din: Vin Sep 26, 2014 8:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Achizitie intracomunitara

#12 Mesaj de scortarum » Mar Iun 04, 2019 7:50 pm

Numai atentie, ca se ia in calcul valoarea fara TVA a facturii. Desi, cred ca si aceasta depaseste 34.000 lei.

costachet982
Mesaje: 740
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara

#13 Mesaj de costachet982 » Joi Iun 06, 2019 10:11 am

curios...

bun si solutia ?
ca l-a luat acum, nu ce trebuia ci ce trebuie...
se inregistreaza cu platitor de tva la intracomunitar?
face 301 si se autotaxeaza cu tva ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20641
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara

#14 Mesaj de tomac » Joi Iun 06, 2019 11:44 am

Dacă se înregistrează în lună ulterioară nu poate depune retroactiv 301 și nici 390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

marinescud588
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 19, 2018 10:37 am

Re: Achizitie intracomunitara

#15 Mesaj de marinescud588 » Vin Iun 07, 2019 1:26 pm

De acord. Dar cum spune si dl. Costache,Solutia care ar fi?... ceva trebuie sa fac...sa platesc tva, sa intocmesc declaratii, nu? Cel putin pana la data scadenta, 25.06.2019. Nu atunci ar fi scadenta plata? Posibil sa primeasca vreo amenda intre 500-1000 lei, sau un aveisment.

Scrie răspuns