Comert online cu AMAZON SUA

Mesaj
Autor
leahrodica
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 25, 2007 12:00 am

Comert online cu AMAZON SUA

#1 Mesaj de leahrodica »

Buna ziua.

As dori o consultanta in ceea ce priveste derularea unui business de comert online pe site-ul amazon.com, avand un SRL inregistrat in Romania. SRL-ul este microintreprindere, si platitor de TVA. Principalele nelamuriri ale mele sunt urmatoarele:

- Achizitia produselor se face din China, marfa nu intra in Romania, folosind serviciul Amazon FBA .- se va trimite din China direct la depozitele Amazon din SUA - si vandute pe marketplace-ul Amazon US la clienti diversi, in mare parte persoane fizice. Factura generata de catre compania din China va fi pentru Compania inregistrata in Romania. Intrebare: Aceasta factura se inregistreaza in contabilitatea SRL-ului din Romania fara TVA, avand in vedere ca nu se plateste TVA in vama si nici alte taxe?
-La diferite intervale de timp se pot descarca rapoarte de vanzar ,de pe site-ul Amazon, unde se vad catre cine s-a vandut respectivul produs , la ce pret si cate, daca s-a acordat vreo reducere de pret, sau daca s-a aplicat vreo taxa de transport. Intrebare: Catre cine se factureaza vanzarea produselor? Catre Amazon sau catre fiecare client? Pe factura se trece cate o poztie produsul si taxele, sau se trece pretul final cu toate taxele sau reducerile aplicate? In cazul acesta care este cifra de afaceri dupa care se plateste impozitul pe microintreprindere?
- SRL-ul din Romania este obligat sa se inregistreze in SUA pentru plata anumitor taxe acolo? Trebuie sa depuna in SUA vreo declaratie?
-Amazon factureaza periodic taxele de publicitate , de magazinaj catre SRL-ul din Romania, scazand vaoarea acestora din suma care urmeaza sa ii vireze SRL-ului in contul bancar al acestuia. Pe aceste facturi Amazon are atribuit un cod fiscal cu EU, iar facturile sunt cu 19% TVA Intrebare: Avand in vedere acest cod fiscal cu EU, SRL-ul din Romania poate deduce TVA-ul din aceste facturi.
- toate aceste operatii cum se trec in Decontul de TVA , la ce pozitii?
Daca a avut cineva aceasta situtie va rog sa ma ajutati atat cu raspunsuri la aceste intrebari, cat si cu o monografie contabila completa. Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Comert online cu AMAZON SUA

#2 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, pentru derularea activitatilor din SUA, ar trebui sa infiintezi acolo un sediu secundar/permanent, sau sa-ti desemnezi un reprezentant fiscal, de unde se deruleaza operatiunile din state si de unde se declara si sa achita impozitele datorate. Facturile intocmite de catre furnizorii din China si de catre Amazon trebuie emise catre sediul secundar/permanent din state, nu catre firma mama din Romania. Sunt achizitii ale sediului secundar/permanent din state. Formalitatile de vamuire se fac in state.
Eugen Pintea

balacianua129
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 04, 2010 12:00 am

Re: Comert online cu AMAZON SUA

#3 Mesaj de balacianua129 »

dar daca marfa eeste cumparata din Romania si vaduta pe Amazon cum ar venii contarile?
principala problema e ca nu stiu la ce pret de vanzare se va vinde marfa, ce sistem sa folosesc de angro sau cu amanuntul?
pretul marfii vine in functie de clientii amazonului.
Alina

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Comert online cu AMAZON SUA

#4 Mesaj de costachet982 »

de la amazon iti vine factura de comision? sau doar destinatarul ?
ce document iti parvine ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Comert online cu AMAZON SUA

#5 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, gestiunea va trebui sa o conduci cantitativ-valorica. Nu este cazul sa inregistrezi la pret de vanzare cu amanuntul, deoarece nu ai un magazin de desfacere cu amanuntul.
In acest caz, in contabilitate vei inregistra achizitia de marfa prin articolul contabil 371 = 401, urmand ca vanzarea sa o inregistrezi, in baza facturii, prin articolul contabil 707 = 4111, ca orice vanzare online. Incasarea o vei inregistra pe baza extrasului de cont. Eventualul comision perceput de catre Amazon, il vei inregistra pe baza documentelor/informatiilor primite.
Eugen Pintea

Scrie răspuns