Cabinet veterinar

Mesaj
Autor
ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Cabinet veterinar

#1 Mesaj de ivana575 »

Cum se evidentiaza in contabilitate consumul de medicamente in cazul in care medicul veterinar face tratamente la animale ? Prin marfuri sau pe baza fisei de tratament se scad medicamentele?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cabinet veterinar

#2 Mesaj de pinteae »

Medicul veterinar nu vinde medicamentele, el aplica un tratament. Tratamentul medical se incadeaza la servicii nu la comert.
Nu stiu cum este organizat cabinetul medical veterinar. Ca societate comerciala sau ca PFA, I.I? Daca este organizat ca SC, deci este obligata sa conduca evidenta stocurilor, atunci ar putea sa utilizeze metoda inventarului intermitent. Consider ca ar fi mai simplu, deoarece nu cred ca detine stocuri foarte mari.
Eugen Pintea

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Cabinet veterinar

#3 Mesaj de robut »

Buna ziua, un cabinet veterinar doreste sa colaboreze cu o persoana tehnician veterinar (persoana simpla fara pfa, ii...) cateva ore pe luna. Mentionez ca nu doreste sa incheie contract de munca. Va rog sa-mi spuneti daca exista alta posibilitate de a colabora cu aceasta persoana si sa fie in regula.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cabinet veterinar

#4 Mesaj de pinteae »

DIn cate stiu eu, nu exista alta forma de colaborare. Trebuie CIM.
Eugen Pintea

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Cabinet veterinar

#5 Mesaj de robut »

Asa i-am spus si eu, sau persoana in cauza sa-si faca un PFA. Doctorul cu cabinetul a fost la anaf si i-au spus sa incheie un contract .....insa nu i-au spus de care sau el nu a dat toate detaliile.
Multumesc.

Scrie răspuns