Inventar

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Inventar

#1 Mesaj de stanilap »

Salutare! Vin si eu cu o nelamurire in ceea ce priveste modul de realizare al inventarului anual. Se tot sustine sus si tare ca e musai ca acesta sa fie scris DE MANA, pe foi de inventariere, ceea ce mi se pare o aberatie. Sunt magazine cu stocuri mari de marfa pentru care ar fi imposibil asa ceva. Mai ales ca OMFP 2861/2009 spune:
34. - (1) Completarea listelor de inventariere se efectuează fie folosind sistemul informatic de prelucrare automată a datelor, fie prin înscrierea elementelor de active identificate, fără spatii libere si fara stersaturi, conform procedurilor interne aprobate.
Asadar, daca nu exista materiale care trebuiesc cantarite (cum spun unii, in sustinerea inventarului scris de mana), care este neregula? Deranjeaza pe cineva intreg la minte faptul ca stergi sau adaugi pe niste liste facute la calculator, perfect lizibile, in loc sa "mazgalesti" trei zile pe hartie? A avut cineva de patimit de pe urma controalelor din cauza asta?
Multumesc.
Ultima oară modificat Lun Ian 28, 2019 7:17 pm de către stanilap, modificat 1 dată în total.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inventar

#2 Mesaj de pomparaus »

Noi avem firma mare (cu santiere, balastiere, statii de betoane si mixturi asfaltice, parc auto si utilaje, etc.), inventarele le facem pe calculator, completand cu mana acolo unde avem plusuri sau minusuri si mai scriem cu mana anumite observatii referitoare la acel reper in rubrica "Observatii" Aceste inventare ne sunt solicitate de auditori si nu au obiectat niciodata.

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Inventar

#3 Mesaj de stanilap »

Presupun ca respectati formularul din anexa 3 (ORDIN 3512/2008) si e O.K.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inventar

#4 Mesaj de pomparaus »

Formularul este scos din programul nostru de gestiune care se numeste "raport de inventar" si are tot ceea ce se cere.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inventar

#5 Mesaj de tomac »

@stanilap, ordinul ăla e abrogat de ceva timp.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Inventar

#6 Mesaj de stanilap »

Si asta inseamna ca nu ai voie sa il faci asa cum spun eu? Exemplul l-am dat cu magazinele mari, unde ar fi o nebunie sa scrii pe foi, iar pomparus a dat exemplu din alt domeniu, la fel de plauzibil. Chiar nu are nimeni o parere in privinta asta? Sau sa ne spuna ce lege limiteaza inventarierea la scrisul pe foi? :shock:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inventar

#7 Mesaj de tomac »

Niciuna.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns