Declaratie unica 2019

Mesaj
Autor
latascul
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 23, 2018 1:13 am

Declaratie unica 2019

#1 Mesaj de latascul »

Buna,

Am urmatoarea situatie: o firma infiintata in martie 2018 a carui administrator va avea de incasat dividende dupa depunerea bilantului contabil aferent anului 2018. Acest administrator trebuie sa depuna cumva declaratia unica anul acesta sau abia in anul 2020 pentru dividendele incasate aferente anului 2018?

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Declaratie unica 2019

#2 Mesaj de cretum »

Buna dimineata. Va rog am nevoie de un sfat. De la finante nu a stiut sa-mi spuna. (poate nu am intrebat pe cine trebuie). Eu am patru intrep.indiv. Intrebarea este daca pot pe calc. meu sa creez cot SPV anaf ptr. fiecare si sa transmit decl unica.Multumesc frumos

rusus292
Mesaje: 29
Membru din: Mie Apr 13, 2016 4:00 pm

Re: Declaratie unica 2019

#3 Mesaj de rusus292 »

Buna dimineata! Se poate, dar cu adresa de e-email diferita pentru fiecare cont.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Declaratie unica 2019

#4 Mesaj de cretum »

Multumesc de raspuns. Dar ce implica? eu pot sa transmit decl unica ptr. fiecare ? pot sa vad recipisa? Pun aceste intrebari ptr. ca nu am nici o expierenta in creearea si folosirea conturilorSPV. Mentionez ca eu detin cert. digital calificat ptr. cui ptr. fiecare. Dar aici nu il pot folosi nefiid pe CNP.Multumes si iertati_mi intrebarile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratie unica 2019

#5 Mesaj de balazse »

Pentru RusuS292
Se poate crea SPV pe aceeasi adresa de e-mail pentru mai multe persoane, deoarece nu este interzisa.
Ii drept ca pentru o gestionare mai buna este mai bine ca pentru fiecare persoana sa creezi o adresa de e-mail, deoarece pentru moment cei de la ANAF nu sunt in stare sa trimita o instiintare normala in care sa se introduca si numele utilizatorului pentru care ai primit mesaj.

Pentru cretum
Ai posibilitatea ca pentru fiecare persoana sa depui D.150, astfel poti depune declaratiile.
Pentru SPV, asa cum a mentionat si RusuS292, cel mai corect este sa faci cate un cont pentru fiecare pe adresa de e-mail diferit, in acest caz nu mai ai nevoie de D.150. Totusi ar fi bine ca persoanele in cauza sa stie ca ai creat SPV in numele lor.
SPV se poate crea usor daca ai la indemna o decizie de impunere recenta (astfel persoana in cauza nu trebuie sa se prezinte personal la finante).

Scrie răspuns