TVA NEEXIGIBIL

Mesaj
Autor
mateia67
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 07, 2018 4:03 pm

TVA NEEXIGIBIL

#1 Mesaj de mateia67 »

Buna ziua,
Am o societate care a fost neplatitoare de tva , cu 1 ianuarie a devenit platitoare de tva.
In configurarile societatii am ales platitoare de tva trimestriala cu este vectorul firmei.
In momentul in care operez intrarile de marfa pe nir-uri nu am tva neexigibil si nici pe nota contabila.
Unde gresesc de nu imi face tva neexigibil?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#2 Mesaj de pomparaus »

Vezi sa nu fi pus tu data gresita la configurare societate, data de la care devine platitoare de TVA la incasare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA NEEXIGIBIL

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MateiA67
Incearca sa folosesti butonul "d700, impozit si tva..." de la "administrare" -> "configurare societati".
Ai creat gestiunea noua pentru fiecare cota de TVA? Daca nu atunci este normal sa nu ti se genereze corect nota contabila.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#4 Mesaj de teposus »

Buna ziua,

Am si eu o speta pe TVA neexigibil pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv.
Reprezint o asociatie de interes public care nu a desfasurat activitati care intra in sfera de aplicare a TVA. O modificare legislativa ne obliga sa ne inregistram in scop de TVA pentru anumite activitati. In luna mai au fost desfasurate asemenea activitati. Neavand experienta in lucrul cu TVA, am bifat in configurare societati TVA la incasare, Asociatia fiind inregistrata cu regim normal de TVA si perioada lunara. Din acest motiv decontul de TVA a fost gresit intocmit si depus. Am sesizat eroarea dupa data de 25.06., am facut cerere de indreptare eroare materiala catre ANAF, dar Finantele considera ca nu e eroare materiala si trebuie sa fac regularizare TVA in decontul lunii iunie.
Desi am debifat in program TVA la incasare, in decont raman la rubrica TVA neexigibila sumele pe care nu am reusit sa le platesc unui furnizor.
Considerati ca trebuie sa fac corectia manual, adica sa sterg sumele de la TVA neexigibil si sa trec la randul regularizare TVA?
Neavand experienta in lucrul cu TVA am nevoie de ajutorul dvs.

Multumesc anticipat

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#5 Mesaj de pomparaus »

Intra pe facturile acelui furnizori, devalideaza-le, debifeaza casuta (din intrari) care iti genereaza tva-ul, validezi si ar trebui sa nu mai ai tva neexigibil in NC.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#6 Mesaj de teposus »

Multumesc pentru raspunsul promt. Am procedat asa cum ati recomandat, respectiv am stornat incasarile si platile pentru furnizorul respectiv, am devalidat intrarile si platile, am scos bifa de la TVA, dar decontul tot asa apare. Ce nu am precizat e ca toate operatiunile au data de mai, iar in program, la configurare societati am debifat in iunie TVA la incasare. Va rog daca ma puteti ajuta pentru a regla atat decontul, cat si in contabilitate.

Multumesc

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#7 Mesaj de teposus »

Multumesc pentru raspunsul promt. Am procedat asa cum ati recomandat, respectiv am stornat incasarile si platile pentru furnizorul respectiv, am devalidat intrarile si platile, am scos bifa de la TVA, dar decontul tot asa apare. Ce nu am precizat e ca toate operatiunile au data de mai, iar in program, la configurare societati am debifat in iunie TVA la incasare. Va rog daca ma puteti ajuta pentru a regla atat decontul, cat si in contabilitate.

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#8 Mesaj de pomparaus »

Devalideaza inchiderea lunii mai, ai grija de unde ai configurare societate, unde ai platitor de tva in macheta sa adaugi data corecta de cand devine platitor de tva.
Treaba cu stornat platile eu nu o inteleg poate ai vrut sa scrii ca ai sters platile si bine ai facut. Dupa ce devalidezi luna mai intri pe furnizorii in cauza si faci ceea ce ti-am zis. Vezi cand generezi decontul sa nu ai bifa cu platitor cu tva la incasare (dai actualizare date).

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#9 Mesaj de teposus »

Buna,

Multumesc mult pentru sfaturi. Am devalidat inca o data luna mai, am sters platile am valitat din nou si apare corect in contabilitate, iar in decontul de TVA am inregistrat manual TVA aferent lunii mai la randul de regularizare taxa. Va rog sa-mi spune-ti daca am procedat corect.

Multumesc inca o data

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#10 Mesaj de pomparaus »

E corect. La regularizari tu trebuie sa stii ce suma treci functie de ce ai raportat si ce e corect.

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#11 Mesaj de teposus »

Super, multumesc. Dau o bere!!!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#12 Mesaj de pomparaus »

Cu placere!

teposus
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Oct 04, 2014 10:36 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#13 Mesaj de teposus »

Daca imi permiteti mai am o intrebare... in D394 trebuie sa modific manual sumele aferente decontului lunii mai 2019.
Sper sa nu va mai stresez.

Mii de multumiri, mai dau o bere!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#14 Mesaj de pomparaus »

Faci rectificativa la D394 pentru luna mai si o transmiti la Anaf.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: TVA NEEXIGIBIL

#15 Mesaj de costachet982 »

ce buna e o bere, pe caldura asta...

Scrie răspuns