inregistrare cota 10% virata la MJ

Mesaj
Autor
bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

inregistrare cota 10% virata la MJ

#1 Mesaj de bozdoga »

Un expert tehnic judiciar emite facturi catre Biroul local pt. expertize.
90% din valoarea acestor facturi se incaseaza prin banca, iar 10% reprezinta cota retinuta si virata la Ministerul Justitiei de Biroul Local pt. expertize (cf. legii).
-Din punt de vedere fiscal cota de 10% vine inclusa atât la venitul brut, cât si la cheltuieli deductibile.
-in Reg. Jurnal de I si P, in mod normal, aceasta cota de 10% nu cred ca ar trebui sa apara nici la incasari nici la plati (suma nu se incaseaza si nu se plateste efectiv). De la ANAF mi s-a spus ca nu are nimic daca o trec atât la incasari cât si la plati, important este ca venitul net sa fie corect stabilit. Ca urmare, pentru a avea o situatie exacta a facturilor de incasat am trecut suma ca incasare factura (IF), iar in cazul acesta automat la tip era 07-venituri din activitate (impozabil), care imi apare in RJIP; apoi am trecut cota de 10% si la plati (P) in RJIP (chelt. Deductibile). Astfel venitul net este stabilit corect, am o situatie clara a facturilor de incasat, dar in RJIP aceste sume reprezentând 10% din facturi apar ca incasari si plati ( desi ele nu s-au incasat si platit efectiv de expertul tehnic, ci de Biroul local de expertize in numele expertului).
Dumneavoastra cum ati procedat in astfel de situatii?
Multumesc.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#2 Mesaj de gramac921 »

Eu stiu ca Birourile locale de expertize judiciare care functioneaza pe langa Tribunale nu mai retin la sursa nimic din onorariile incasate .
Obligatia platii impoztului revine expertului contabil care are profesia liberala inregistrata la ANAF si isi depune el Declaratia unica cu veniturile ( inclusiv cele din onorariile de expertiza , cheltuielile ) .
Impozitarea se face cu 10% la venitul net din activitatea independenta .
Cel putin la Cluj NICIODATA de cand fac expertize de 5 ani nu mi-a retinut nimic din onoararii Biroul local de expertize . Impozitul se plateste de catre expertul contabil judiciar.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#3 Mesaj de bozdoga »

Este vorba de cota de 10% din onorariul stabilit pt. expertiza tehnica judiciara, retinuta si virata la Ministerul Justitiei (cf. OG 2/2000), nu de impozitul pe venit.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#4 Mesaj de gramac921 »

de aia zic ca nu se retine la Cluj ...cel putin . Iti da toti banii cat ai stabilit onorariu in nota de evaluare si ti-a incuviintat instanta.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#5 Mesaj de gramac921 »

Si la alte Birouri din tara nu se mai retine acea cota de10% . Facturati toata valoarea onorariului . Interesati-va la Biroul de expertize de la Tribuanalul de care apartineti . :)

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#6 Mesaj de scortarum »

Se retinea 10%, sau direct 16% conform optiunii - art. 52 si 52^1 din vechiul cod, dar numai in cazul expertilor desemnati care nu erau organizati ca si Pfa - de exemplu expert grafolog, nefiind nevoiti sa-si conduca contabilitate in partida simpla. Potrivit pct. 61 din NM,
Reţinerea impozitului reprezentând plată anticipată se efectuează din veniturile plătite în baza contractului civil încheiat în formă scrisă între plătitorul de venit şi beneficiarul venitului...
De aceea nu ti s-a retinut niciodata gramac :)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#7 Mesaj de gramac921 »

aha deci ăia care nu is organizati :D

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: inregistrare cota 10% virata la MJ

#8 Mesaj de scortarum »

Aia aia :D

Scrie răspuns