Data bilant societate aflată în lichidare

Mesaj
Autor
oncescuc651
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 12, 2019 11:19 am

Data bilant societate aflată în lichidare

#1 Mesaj de oncescuc651 »

Buna seara. În 5 dec 2018 am depus la Onrc actele pentru etapa 1- dizolvare si lichidare. Pe 9 feb 2019 s-au implinit si cele 30 zile de la Publicarea Aga in MO. Va rog sa imi spuneti daca depun bilant la 31.12.2018, urmat de bilant de lichidare pentru perioada 01.01.2019-11.02.2019. Sau bilanțul de la 31.12.2018 il selectez ca raportare anuală in vederea lichidării, S1004?
Va multumesc!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Data bilant societate aflată în lichidare

#2 Mesaj de nitud254 »

potrivit art. 28 alin. (1^1) şi art. 36 din Legea contabilităţii nr. 82/1991 republicata, cu modificările şi completările ulterioare, persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1)-(4) din aceeaşi lege, au obligaţia să întocmească situaţii financiare anuale, în cazul fuziunii, divizării sau lichidării, în condiţiile legii, care au aceleaşi componente cu situaţiile financiare anuale. Situaţiile financiare anuale întocmite în vederea efectuării operaţiunilor de fuziune, divizare sau a lichidării persoanelor respective se depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice în condiţiile prevăzute de reglementările contabile emise în acest sens.
Astfel:
– la deschiderea procedurii de lichidare, persoanele juridice intrate in lichidare depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, Situaţiile financiare anuale întocmite în vederea efectuării operaţiunilor de fuziune, divizare sau lichidare ( cod S1036);
– pe parcursul lichidării, persoanele juridice aflate in lichidare potrivit legii, depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, în termen de 90 de zile de la încheierea fiecărui an calendaristic, o Raportare contabilă anuală (cod S1004);
– potrivit art. 263 si 268 din Legea societăţilor nr.31/1990, republicata, cu modificările si completările ulterioare, după terminarea lichidării, in vederea radierii, lichidatorii întocmesc Situaţia financiară după terminarea lichidării (cod S1039).
Formatul electronic al situaţiilor financiare anuale generat prin programul de asistentă, constă într-un fişier PDF având ataşat un fişier xml, care conţine datele de identificare a societăţii, (Formularul cod S 1039) la care trebuie ataşat şi un fişier cu extensia zip. Fişierul cu extensia zip va conţine situaţiile financiare anuale şi documentele cerute de lege aşa cum acestea sunt întocmite de societăţile comerciale şi scanate, alb-negru, lizibil şi cu o rezoluţie care să permită încadrarea în limita a 9,5 MB a fişierului PDF la care este ataşat fişierul zip. Componentele şi structura situaţiilor financiare anuale sunt cele prevăzute de reglementările contabile aplicabile. Fişierul zip ataşat situaţiilor financiare anuale nu va conţine parolă.
Nedepunerea sau depunerea cu întârziere a acestor situaţii financiare constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda, potrivit prevederilor art. 42 din Legea contabilităţii nr. 82/1991 republicata, cu modificările şi completările ulterioare.
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor se fac de persoanele cu atribuţii de inspecţie fiscală şi control financiar, precum şi de personalul altor direcţii din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, stabilit prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Sursa (cu multumiri) – Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Teleorman

Vezi art. 28(7), art. 29 si art. 30 din Legea nr. 82/1991, republicata cu mentiunea ca in cazul situatiilor financiare intocmite dupa finalizarea operatiunilor de lichidare, raportul administratorului este inlocuit de raportul de lichidare

Consulta si OMFP nr. 897/2015 referitor la operatiunile contabile (contarile) ce se fac in perioada lichidarii societatii

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Data bilant societate aflată în lichidare

#3 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua
va rog mult un ajutor

În 10 martie 2019 s-au depus la Onrc actele pentru etapa 1- dizolvare si lichidare.
Pe 11 aprilie 2019 s-au implinit si cele 30 zile de la Publicarea Aga in MO.
A fost depus deja bilant la 31.12.2018
In balanta la 31 martie societatea are solduri doar pe conturile: 1012, 1171, 121 , 5121 si 4551

Am citit din forum si nu stiu daca am inteles bine

Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect:

1.Dupa pasul 1 la Onrc - in aprilie intocmesc S1004 pe baza balantei aferenbte perioadei 01 ian 2019 - 15 aprilie 2019, o listez, modific data manual, semnam si scanam ?
2.Facem fiserul Zip cu - S1004, Raportul administratorului, Hotararea AGA ptivind lichidarea firmei si Cerficiatul de mentiuni de la Onrc prin care s-a admis cererea pt pasul 1 ?
3.Atasam zip la S1039 cu prima bifa ?
4.Efectuam operatiunile de lichidare - inventariere, etc cf OMFP nr. 897/2015, aduem balanta pe solduri 0, intocmim Raportul de lichidare ?
5.Intocmim S1039 cu a doua bifa ?
6.si atasam un zip cu S1004 cu solduri 0, raport de lichidare ?
7.Acesta il facem pentru depunere in etapa 2 la Onrc si atunci se depune si la ANAF?
Va multumesc mult

Scrie răspuns