productie semifabricate

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

productie semifabricate

#1 Mesaj de visani512 »

Buna ziua, as dori daca se poate sa imi dati un sfat in legatura cu productia mea de semifabricate. Adica noi suntem producatori de tamplarie PVC dar pe langa acesta noi avand utilaj de infoliere noi il folosim si pentru alti clienti . Adica clientul vine cu bara lui noi ii punem folie, lipici, ... Noi nu facem o prestare servicii deoarece eu cred ca ii fac o productie ii lipesc materialul meu . Cum ii pot face factura clientului ? Pana acum ii faceam pe 704 dar nu prea puteam sa scad folia, lipiciul la ml . Cum ar fi corect ? Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: productie semifabricate

#2 Mesaj de pomparaus »

Ba este o prestare de serviciu pentru acei clienti care vin cu bara lor : ii pui folie si lipici care sunt materiale (de unde productie ,sau produci folie si lipici?!)
si le faci bon de consum la aceste materiale.
II facturezi o prestare de serviciu prin 704.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: productie semifabricate

#3 Mesaj de visani512 »

ok merci dar unde fac bonul in bonuri consum sau unde anume ar fi mai simplu ? pot sa fac o reteta sau ii calculez separat si scad cantitatilr in ml sau grame lipici ?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: productie semifabricate

#4 Mesaj de pomparaus »

Ce reteta sa faci la lipici si folie?! Faci bon de consum la final de luna functie de cantitatea consumata.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: productie semifabricate

#5 Mesaj de visani512 »

multumesc

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: productie semifabricate

#6 Mesaj de visani512 »

Daca tot sunteti asa dragut imi mai puteti raspunde la o intrebare : pe langa productie eu vreau sa achizitionez si usi de garaj gata facute si sa le montam noi deci prestam un serviciu . Cum facturez pe ce cont ? La persoane fizice trebuie sa fac bon fiscal dar la dealer revanzatori cum facturez ? Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: productie semifabricate

#7 Mesaj de pomparaus »

Daca cumperi usi pe care le montezi la clienti, deci vii doar cu manopera la ele, facturezi prin 704 si faci bon de consum pe materialul "usa" la data vanzarii (facturarii).

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: productie semifabricate

#8 Mesaj de visani512 »

si intrarea furnizor pe ce cont bag usa ?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: productie semifabricate

#9 Mesaj de pomparaus »

Pai daca am zis materialul "usa" , nu e logic ca pe 3021? Aceasta inregistrare e valabila pentru sile cumparate pe care le montati la clienti.
Daca cumparati usi si doar le revindeti, atunci usile sunt marfa (371) si vanzarea 707.

Scrie răspuns