Raport analiza risc REVISAL-D112

Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Raport analiza risc REVISAL-D112

#1 Mesaj de nasteaf »

Am primit ieri in SPV un Raport analiza risc :Situație privind neconcordanțele între numărul de salariați înscris în REVISAL și cel înscris în formularul 112 - "Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a
persoanelor asigurate" pentru o firma.
Este o singura diferenta in luna mai 2018 la nr.total salariati activi, cf.datelor Revisal=19, cf.datelor din D112 =20.
Bineinteles ca am verificat si diferenta provine de la modul de numarare utilizat in Revisal si cel utilizat in D112.
Am avut un salariat care i s-a desfacut CIM incepand cu data de 01.05.2018.Si in Revisal si in D112 este mentionata data de 01.05.2018, dar in Revisal se pare ca nu l-a luat in calcul la stabilirea numarului de salariati pt.luna 05.2018, fiind desfacut CIM cu data de 01.05.2018, dar in Decl.D112 apare ca pozitie si apare si la numar salariati, deci in total matematic sunt 20.
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport analiza risc REVISAL-D112

#2 Mesaj de balazse »

Sa le dai in cap celor care au invetat acest lucru. :mrgreen:

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Raport analiza risc REVISAL-D112

#3 Mesaj de dinud251 »

Am gasit azi vreo 5 feluri in care aceste notificari sunt niste prostii facute pe genunchi:

1. contracte radiate - sunt preluate la numaratoare de ANAF
2. salariati part-time care lucreaza in alta parte nu sunt preluati la numaratoare
3. salariati care au iesit pe 01 a lunii si ultima zi lucrata e 30/31 - nu sunt activi in Revisal dar sunt numarti de ANAF
4. firma radiata in 2015 a primit notificare ca nu a depus 112 in 2018 si ca are un salarat activ. In revisal a fost doar un salariat, adminul si pe Inspectia Muncii figuraza inchis, raportul revisal e corect.
5. salariate in CIC care nu au fost prinse cu toate orele suspendate in luna. Aici da, e greseala celor care le-au scos de tot pe femeile astea din state in loc sa suspende toata luna si sa le raporteze in zero.

Si ar mai fi dar azi am avut o zi incredibil de proasta din cauza acestor notificari - foarte multi oameni nedumeriti si nemultumiti :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Raport analiza risc REVISAL-D112

#4 Mesaj de tomac »

Eu nu am SPV așa că stau liniștit. Oricum e o notificare de posibile neconcordanțe :)
Cred că și la mine unde am absențe toată luna și firma nu a suspendat CIM va fi neconcordanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns