Inchidere SRL

Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Inchidere SRL

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare legata de inchiderea unui SRL. In aprilie, asociatul vrea sa demareze procedura de inchidere firma, deoarece nu va mai avea activitate din aprilie. Firma are aproape 3 ani, nu are datorii.
Ce pasi ar trebui sa urmez?
Ii depun acum bilantul pt 2018, pt ca scoate si dividendele aferente anului 2018.
Vrea sa scoata si dividendele din acest prim trimestru al anului 2019.
Sa mai fac bilant interimar pt aceste dividende?
Si apoi sa fac bilantul de inchidere/lichidare?
Multumesc frumos.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inchidere SRL

#2 Mesaj de pomparaus »

Depunerea bilantului 2018 nu are nici-o legatura cu faptul ca tu ridici dividendele anului 2018.
Clar trebuie sa faci bilant interimar pt.primul trim.al anului 2019, si dupa ce e aprobat si depus scoti dividende.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#3 Mesaj de sorina87 »

ok. Asta am inteles, si apoi incep procedura de inchidere la ONRC? Intai depun cerere acolo si apoi fac si bilantul de lichidare? Vad ca trebuie sa intocmesc S1039 si S1004?
Anaf va verifica firma la inchidere? Multumesc si imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar nu am mai facut asta pana acum...

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inchidere SRL

#4 Mesaj de pomparaus »

Tu mai intai asteapta sa nu mai functionezi si apoi vorbesti de inchidere firma : nu e asa simplu, ca se trezeste patronul peste noapte si zice "eu de maine nu mai functionez" si traseaza sarcina contabilului sa ii faca actele pentru inchidere firma : asta nu e treaba ta : sunt avocati si juristi pe toate site-urile care se ocupa cu asa ceva de la 300 lei in sus si ei te vor invata si iti vor cere documentele necesare inchiderii (e inchidere voluntara, e vorba de patrimoniul firmei, etc, etc.)...

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#5 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Ma scuzati ca redeschid acest subiect, dar este pentru prima data cand fac un bilant de lichidare si am multe nelamuriri, cu toate articolele citite...
Pentru 2018 s-a depus bilantul, s-au incasat dividendele aferente anului 2018.
Acum, la 12 aprilie, firma are un profit in balanta in 121. Ca si datorii mai sunt doar salariile, se vor inchide si acelea in mai. Activitate nu mai are.
Pe langa profit, firma are si bani imprumutati de la asociat.
Dar banii care au mai ramas in banca ajung doar pt impozite si plata dividendelor aferente primului trimestru.
Nu sunt suficienti bani pt a rambursa imprumutul catre asociat.
In aceasta situatie cum procedez? Trec imprumutul pe venit si platesc impozit pe venit?
Se mai face bilant interimar pt dividendele de pe primul trimestru?Sau fac bilantul de inchidere si in urma lui se platesc si dividendele?
Referitor la patrimoniu nu este nimic de partajat, doar capitalul social.
Inteleg ca trebuie sa fac de 2 ori bilantul? o data unul cu sumele care sunt in balanta, si unul final pe zero? De aceea intreb de bilantul interimar, daca mai are sens sa se intocmeasca?
Multumesc

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#6 Mesaj de sorina87 »

Si ceva important: firma are tva de recuperat, dar asociatul a zis ca nu solicita rambursarea. Acest lucru cum se evidentiaza?

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inchidere SRL

#7 Mesaj de pomparaus »

Cand ai tva de recuperat, chiar daca asociatul nu solicita rambursarea, trebuie mers la anaf pentru compensarea sumei cu alte datorii.
Pentru ca imprumutul acordat de asociat este anterior datei cand are dreptul la dividende din primul trimestru al anului 2019, trebuie sa ii restitui la nivelul sumei ramasa disponibila in contul bancar. Restul din imprumutul nerestituit il faci venit ce va deveni impozabil. In ceea ce priveste bilantul interimar se intocmeste si depune intr-adevar atunci cand firma are profit si asociatul doreste dividende, doar daca firma ar avea continuitate, dar in cazul tau, nu mai e necesar bilant interimar.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#8 Mesaj de sorina87 »

Multumesc pt raspuns. Si daca solicit compensarea (as putea cere compensarea cu impozitul pe dividende pt ca sunt apropiate sumele), anaf ar putea cere un control? Firma nu are mare lucru, sunt cateva facturi, dar sigur s-ar lega de ceva anaf si am primi amenda :)
Si compensarea o cer in vederea lichidarii firmei? o cer inainte sa demarez procedura de lichidare?

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inchidere SRL

#9 Mesaj de pomparaus »

Indiferent de varianta aleasa va trebui sa mergeti la Autoritatea Fiscala de care apartineti pentru ca nu puteti efectua lichidarea fara a fi in posesia unui Certificat de atestare fiscala. Sunati la asistenta contribuabili.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Inchidere SRL

#10 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua
va rog mult un ajutor

În 10 martie 2019 s-au depus la Onrc actele pentru etapa 1- dizolvare si lichidare.
Pe 11 aprilie 2019 s-au implinit si cele 30 zile de la Publicarea Aga in MO.
A fost depus deja bilant la 31.12.2018
In balanta la 31 martie societatea are solduri doar pe conturile: 1012, 1171, 121 , 5121 si 4551

Am citit din forum si nu stiu daca am inteles bine

Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect:

1.Dupa pasul 1 la Onrc - in aprilie intocmesc S1004 pe baza balantei aferenbte perioadei 01 ian 2019 - 15 aprilie 2019, o listez, modific data manual, semnam si scanam ?
2.Facem fiserul Zip cu - S1004, Raportul administratorului, Hotararea AGA ptivind lichidarea firmei si Cerficiatul de mentiuni de la Onrc prin care s-a admis cererea pt pasul 1 ?
3.Atasam zip la S1039 cu prima bifa ?
4.Efectuam operatiunile de lichidare - inventariere, etc cf OMFP nr. 897/2015, aduem balanta pe solduri 0, intocmim Raportul de lichidare ?
5.Intocmim S1039 cu a doua bifa ?
6.si atasam un zip cu S1004 cu solduri 0, raport de lichidare ?
7.Acesta il facem pentru depunere in etapa 2 la Onrc si atunci se depune si la ANAF?
Va multumesc mult

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#11 Mesaj de sorina87 »

Ok. Voi suna la asistenta. Multumesc.
As mai avea o intrebare: firma are un profit la 31 martie, dar in contul bancar sunt mai putini bani decat profitul obtinut pe care doreste sa-l repartizeze la dividende. Adica nu ajung banii firmei pt plata dividende si pt plata impozite la stat.
In aceasta situatie ce se intampla? Cum se mai inchide 121C, daca nu sunt bani suficienti sa isi ia toate dividendele?

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Inchidere SRL

#12 Mesaj de pomparaus »

Nu dai dividende. Sold Cr 121 se inchide prin 456. Eu nu am avut niciodata o inchidere micro, dar asa gandesc ca ar trebui sa se faca.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#13 Mesaj de sorina87 »

m-am gandit ca probabil nu isi mai ia banii aceia. Multumesc frumos pt raspunsuri

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#14 Mesaj de costachet982 »

trebuie sa NU AI solduri

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Inchidere SRL

#15 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Revin la subiectul cu lichidare SRL. Incerc sa strang toate actele si as dori sa ma lamuriti ce imi trebuie mai exact la aceasta cerinta: "Situaţia financiară de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/membri, certificată de către persoanele autorizate, potrivit legii (copie)". La detalii scrie: "Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate pentru conformitate cu originalele, sub semnătură, cu menţionarea în clar a numelui, de către persoanele care, potrivit legii, pot întocmi şi semna cererea."
Nu inteleg trebuie sa depune copie dupa bilantul depus la anaf cu recipisa acestuia? Iar copia sa fie semnata in original de contabil si de asociat?
Multumesc frumos.

Scrie răspuns