ajutor productie

Mesaj
Autor
strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

ajutor productie

#1 Mesaj de strugarium798 »

Buna seara. Stimati colegi va rog sa ma lamuriti intr-o problema la care nu-i dau de capat.Tin evidenta cantitativ valorica la o pizzerie.In fiecare zi din luna vinde aceeasi pizza cu aceeasi reteta la preturi diferite.exemplu:
- pe 3 ian.a vandut 17 pizza cu un pret de 16,325lei
-pe 4 ian. a vandut aceeasi pizza cu 16,785 lei
- pe 5 ian.a vandut cu 19 lei.
De aici incep problemele.Am facut productia(pretul de vanzare oricare ar fi din cele enumerate acopera consumul), dar cand ma duc pe iesiri sa descarc imi scrie cu minus adaos intr-o zi si in alta cu plus cativa lei.Unde si ce gresesc? Va rog sa ma lamuriti.
O seara frumoasa.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: ajutor productie

#2 Mesaj de septimiuv »

Verifică fișa articolului. Te poziționezi pe o ieșire din fișă și apasă „descărcări”. Acolo vezi cum s-a descărcat și la ce preț.

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: ajutor productie

#3 Mesaj de strugarium798 »

multumesc septimiuv

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: ajutor productie

#4 Mesaj de strugarium798 »

Buna ziua. Am un restaurant care urmeaza sa se inchida anul acesta. In luna martie a facturat o parte din materia prima catre o alta firma. De aici m-am blocat...cum scad din stoc materia prima pe care a vandut-o? Mentionez ca am lucrat pe gestiuni distincte ( bar-global valoric, productie -cantitativ valoric). Va multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: ajutor productie

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Daca tipul gestiunii de materii prime este cantitativ-valorica, la data emiterea/validarea facturii (vanzarii) din Saga C se produce, concomitent, actualizarea stocului/soldului.

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: ajutor productie

#6 Mesaj de strugarium798 »

gheorghei642 scrie: Joi Mai 13, 2021 11:47 am Daca tipul gestiunii de materii prime este cantitativ-valorica, la data emiterea/validarea facturii (vanzarii) din Saga C se produce, concomitent, actualizarea stocului/soldului.
Dar cum inregistrez factura de vanzare a materiei prime? Cand o introduc la iesiri mi s-ar parea normal sa mi se dea voie sa selectez la tip si la gestiune materie prima si mai apoi sa scad produs cu produs si sa rezulte stocul corect. Mie imi apare doar produs finit, marfuri, ambalaje etc dar nu si materie prima. Ce nu fac bine? Multumesc! Mentionez ca facura nu este emisa din Saga...asta sa fie problema?

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: ajutor productie

#7 Mesaj de heresteanuc413 »

Nu aveți cu sa vindeți materie prima. Dvs vindeți marfa.
Mergeți în Transferuri, transferați materia prima în marfa și pe urma o vindeți.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ajutor productie

#8 Mesaj de paturcai »

Se poate vinde si materia prima (precum marfa)
Mergeti in TIPURI DE ARTICOLE/SERVICII, dati click pe MATERIE PRIMA, si bifati VANDABIL, iar la contul de venituri puneti 707 (este o struto-camila, dar puteti vinde si materii prime)
Salvati si mergeti la IESIRI si acolo alegeti gestiunea in caer aveti materia prima si o puteti vinde.

Cele de mai sus sunt un artificiu, pentru ca multi dintre noi ne loveim de aceasta situatie nefericita: nu ni se spune (sau nu opereaza cei care trebuie) cat din cumparari sunt materii prime/materiale aux/etc si cat este marfa.
Am o factura pe care scrie: profil aluminiu, 25 de bare; 10 bae se vand iar restul este folosit ca material auxiliar; asta descopar dupa ce am facut INTRAREA. Ce fac? Ma duc sa modific intrarea ca sa pot scadea conform facturii de vanzare? NU. SAGA a oferit aceasta "licenta" (posibilitate) pentru cazuri exceptionale care nu este o regula.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: ajutor productie

#9 Mesaj de strugarium798 »

Va multumesc pentru raspunsuri. Zi faina tuturor!

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: ajutor productie

#10 Mesaj de strugarium798 »

paturcai scrie: Joi Mai 13, 2021 10:42 pm Se poate vinde si materia prima (precum marfa)
Mergeti in TIPURI DE ARTICOLE/SERVICII, dati click pe MATERIE PRIMA, si bifati VANDABIL, iar la contul de venituri puneti 707 (este o struto-camila, dar puteti vinde si materii prime)
Salvati si mergeti la IESIRI si acolo alegeti gestiunea in caer aveti materia prima si o puteti vinde.

Cele de mai sus sunt un artificiu, pentru ca multi dintre noi ne loveim de aceasta situatie nefericita: nu ni se spune (sau nu opereaza cei care trebuie) cat din cumparari sunt materii prime/materiale aux/etc si cat este marfa.
Am o factura pe care scrie: profil aluminiu, 25 de bare; 10 bae se vand iar restul este folosit ca material auxiliar; asta descopar dupa ce am facut INTRAREA. Ce fac? Ma duc sa modific intrarea ca sa pot scadea conform facturii de vanzare? NU. SAGA a oferit aceasta "licenta" (posibilitate) pentru cazuri exceptionale care nu este o regula.
Buna ziua. Am urmat pasii recomandati si m-am lovit de o alta problema. Dupa ce introduc cantitatea si pretul de vanzare mi se pune automat si adaos. Trebuie sa mai bifez ceva? Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ajutor productie

#11 Mesaj de paturcai »

Va pune adaosul ca sa vedeti cat ati castigat
Nu mai trebuie facut nimic
Adaosul nu se "descarca" precum ati avea marfa vanduta prin 378
Adoasul prezebtat acolo, este de "sanchi" (Vezi Doamne, cat am castigat din aceasta vanzare)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: ajutor productie

#12 Mesaj de petree659 »

buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta
firma produce o marfa pe care o transfera in SUA si vinde pe Amazon cu preturi diferite pentru acelasi produs.Eu cand fac productia ce pun la pret prestabilit ca imi iese la descarcarea gestiunii o nebunie
multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: ajutor productie

#13 Mesaj de septimiuv »

Nu pune nimic. Va pune programul prețul de producție după validare.

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: ajutor productie

#14 Mesaj de petree659 »

Astfel apare la transfer marfa zero, la fisa articol nu e nimic la descarcare si cum fac sa mi apara contul 357 ca marfa e la terti ? Va mulțumesc daca mai aveti timp sa mi explicati

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ajutor productie

#15 Mesaj de balazse »

Pentru PetreE659
Firma produce un produs si nu marfa. Daca il produce va fi produs finit. De ce ar fi marfa (doar ca il vinde altundeva)?
Incearca sa creezi un client fictiv cu cont analitic "354" si inregistrezi avizul la iesiri.
O alta posibilitate ar fi ca pentru fiecare produs sa creezi inca un nou tip de articol pentru contul 354 si sa faci transfer pe acele articole.

Scrie răspuns