angajare

Mesaj
Autor
mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

angajare

#1 Mesaj de mursani »

buna zxiua azi am avut un control de la ITM si am primit amenda deoarece la angajare salariatul a prezentat o adeverinta de la medic cum ca e sanatos si apt pentru munca da nu si o fisa de aptitudini-nu stiu eu oare bine -la angajare nu e sufficient o adeverinta si dupa angajare se primeste avizul si de la medical de medicina muncii sau la angajare deja are nevoie salariatul sa prezinte si avizul de la medical de medicina muncii -lamuriti-ma va rog-va multumesc

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: angajare

#2 Mesaj de pomparaus »

Cat a fost amenda? Si cativa din administratorii carora le tin evidenta contabila, fac angajarile pe repede inainte in baza unei adeverinte de la medicul de familie ca omul e apt (cu toate ca au contracte incheiate cu facturi lunare emise de medic autorizat medicina muncii". De multe ori primesc pe email doar copie de pe CI cu un mesaj scurt : rog angajare incepand cu data de........Chiar daca le explici primesti raspunsuri gen "e lasati, eu am nevoie acum de el, fac eu actele pt.dosar".

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare

#3 Mesaj de mursani »

4.000 lei

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: angajare

#4 Mesaj de iacoboaiae »

Asa este. De la medicina muncii primeste o fisa de aptitudini unde se mentioneaza daca este apt sau nu sau conditionat. Nu este bine o adaverinta. Trebuie trimis angajatul cu un dosal medical la cabinetul de medicina muncii in care sunt mai multe fise: fisa de identificare a factorilor de risc profesional, fisa de solicitare ptr. examenul medical de angajare si dosarul medical, toate raman la medic numai fisa de aptitudini trebuie inapoi la angajator.

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare

#5 Mesaj de mursani »

mersi mult

Scrie răspuns