Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

Mesaj
Autor
soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#1 Mesaj de soarem196 »

Buna seara ! Cu data de 04.04.2019 o firma a primit codul de TVA. Trebuie sa fac obligatoriu ajustarea stocurilor si imobilizarilor ? Are in stoc vreo 2.000 lei materii prime si cate ceva imobilizari (inclusiv un autoturism cumparat in decembrie 2017 prin startup nation). Pot sa nu fac ajustare TVA la stocuri/imobilizari ? Multumesc !

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#2 Mesaj de tobosv790 »

Ajustarea in acest caz este opțională nu obligatorie.

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#3 Mesaj de soarem196 »

Multumesc frumos tobosv790. Imi poti indica, daca ai un pic de timp, unde gasesc in codul fiscal ca este optional ? Am tot cautat, dar nu am gasit !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#4 Mesaj de septimiuv »

Dacă n-ai găsit, fă-o!

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#5 Mesaj de soarem196 »

Just do it ! Eu l-am rugat pe tobosv790 sa-mi raspunda daca poate, nu pe dvs. ! Nu aveti alte topicuri unde sa va aruncati ironiile ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#6 Mesaj de septimiuv »

Aici era cel mai la îndemână.

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#7 Mesaj de soarem196 »

Incredibil ! Dvs. nu aveti un serviciu ? Stati pe forum si dati raspunsuri fara nici o noima oamenilor ? Va cam plictisiti cred !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#8 Mesaj de septimiuv »

Maxim!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#9 Mesaj de tobosv790 »

soarem, nu-l supara pe SeptimiuV. El este tatuc pe aici. Desi este , nu ironic, cinic de-a dreptul, sa sti ca are raspunsurile la el. Si nu sunt obedient. Voi cauta si iti voi transmite. Dar daca ai acces la un program de legislatie on-line, si cauti, in mod sigur gasesti singur/a raspunsul....

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#10 Mesaj de nitah »

va rog frumos sa -mi spuneti ,in cazul unui SRL ,platitor tva la trimestru : in decontul trim 1 2020 nu a avut nici un fel de activitate ,la fel si in trim 2.
Incepand cu trim 3 ,trece la neplatitor tva ?
Multumesc

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#11 Mesaj de tobosv790 »

Eu zic că nu.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#12 Mesaj de ovidiuo »

@nitah: Eu cred ca va ganditi la faptul ca "anularea codului de TVA de catre organul fiscal competent se va efectua doar daca societatea in deconturile de TVA depuse pentru 6 luni consecutive, si pentru doua trimestre consecutive, nu au fost evidentiate achizitii / livrari de bunuri / servicii realizate in cursul acestor perioade de raportare" .. asta nu inseamna ca deveniti neplatitor de TVA, ci ca vi s-a anulat codul de TVA (naspa situatie).
Daca doriti sa deveniti neplatitor de TVA (voluntar), atunci "persoana impozabilă înregistrată în scopuri de TVA care în cursul anului calendaristic precedent nu depăşeşte plafonul de scutire de 300.000 lei, poate solicita scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA în vederea aplicării regimului special de scutire, cu condiţia ca la data solicitării să nu fi depăşit plafonul de scutire pentru anul în curs. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente între data de 1 şi 10 a fiecărei luni următoare perioadei fiscale aplicate de persoană impozabilă."

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Trecere Neplatitor TVA -> Platitor TVA

#13 Mesaj de paturcai »

@SoareM
Este un drept si nu o obligatie asa cum ne spunea TobosV790:
Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul operaţiunilor taxabile, operaţiunilor rezultate din activităţi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operaţiuni ar fi fost realizate în România, al unor operaţiuni scutite de taxă, precum şi în folosul unor operaţiuni, precizate de Codul fiscal, dacă taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv.

Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul operaţiunilor prevăzute prin art. 145 (2) Cod fiscal
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns