tichete de masa

Mesaj
Autor
cuculv
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 19, 2019 3:08 pm

tichete de masa

#1 Mesaj de cuculv »

Buna ziua, in cazul in care un salariat este plecat in delegatie 5 zile, primeste cu 5 tichete de masa mai putin.
In cazul in care ii dau si pentru acele zile tichete de masa, cum le contabilizez?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tichete de masa

#2 Mesaj de pomparaus »

Salariatul nu poate sa primeasca tichete de masa pentru zilele in care nu este prezent la lucru in unitate ci se afla in delegatie in afara localitatii in care isi are locul permanent de munca si primeste indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete de masa

#3 Mesaj de tobosv790 »

Pe la alte venituri astfel incat sa i se retina si contributiile pentru tichetele date in plus. Totodata contravaloarea acestor tichete se inregistreaza si pe retineri alegand la baza de calcul"salariu net" si la cont corespondent 5328. Procedati astfel pentru a nu i se modifica restul de plata.

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: tichete de masa

#4 Mesaj de nans394 »

Buna ziua

Va solicit ajutorul deoarece in viitorul apropiat voi avea o situatie un pic confuza.
Am o colega, pensionara, cu ctr cu timp partial 6 ore/zi. Nu are voie sa efectueze ore suplimentare. Totusi , uneori, situatia impune sa stea sa termine proiectul, astfel incat este ''recompensata'' cu zile libere.
Insa ce fac cu ticketele de masa ? Deorece nu ar trebuii sa i le virez pt acele zile.
Orice sugestie ar fi binevenita.
Multumesc anticipat.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tichete de masa

#5 Mesaj de pomparaus »

Tichetele de masa se acorda in functie de numarul de zile lucratoare in care salariatul este prezent la lucru in unitate.Pentru zilele lucrate suplimentar i se acorda zile libere, nu si tichete de masa.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: tichete de masa

#6 Mesaj de roncovf »

Păi, n-are voie să facă ore suplimentare, e cu CIM parțial! Ceea ce înseamnă că și dacă primește zile libere, tot va fi pontată ca prezentă. De ce n-ar primi tichete de masă?

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tichete de masa

#7 Mesaj de pomparaus »

Salariatul care primeste tichete de masa trebuie sa fie prezent efectiv in unitate: eu am intrebat la Rentrop avand un caz asemanator : salariat care a lucrat ore suplimentare in ianuarie si a beneficiat de 2 zile libere in februarie (20 zile lucratoare, salariatul fiind prezent efectiv 18 zile+2 zile pontat prezent pentru orele suplimentare lucrate in ianuarie). Raspunsul lor a fost ca eu unitate ii dau salariatului 18 tichete . Acum, daca am gresit asta e, mea culpa.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: tichete de masa

#8 Mesaj de roncovf »

Ok, ai dreptate, trebuie sa fie prezent in unitate.
Eu am vrut sa zic ca daca firma face prima ilegalitate (o cheama la ore suplimentare) poate sa o faca si pe a doua.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tichete de masa

#9 Mesaj de pomparaus »

Din acest punct de vedere, da, asa este!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: tichete de masa

#10 Mesaj de paturcai »

Eu nu vad asa situatia.
Zilele libere primite inseamna ca acel om a muncit intr-o alta perioada mai mult urmand a-si primi acele ore inapoi.
In mod natural tichetele de masa se dau pentru o zi lucrata. Omul lucreaza intr-o zi, 16 ore, primeste el 2 tichete in ziua aceea? Nu! In aceasta situatie vom avea oameni care vor refuza sa-si mai termine proiectele pentru ca nu vor primi acele nenorocite de bonuri de masa. (De dragul exemplului am exagerat)
Un salariat (luam cazul ideal) are 8 ore/zi, 40 ore/saptamana, 160 ore/luna. Un tichet se acorda pentru 8 ore, inseamna ca pentru 160 ore el va primi 160/8 = 20 tichete. Acel om munceste 160 ore/luna, dar intr-o zi (sau doua zile) munceste 16 ore (respectiv 32 de ore) si totusi el primeste 2 bonuri mai putin. Nu mi se pare deloc in regula.
Ideea este ca - de comun acord cu patronatul - bonurile sa se acorde daca au fost cazuri exceptionale in care un om a muncit duble intr-o zi (ca exemplu). Sa nu fim mai nemernici decat ne vede lumea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: tichete de masa

#11 Mesaj de nans394 »

Cand erau ticketele sub forma de carnete, comandau confrome cu prezenta din foaia colectiva si salariatul returna o fila sau doua angajatorului. Acum, eu am venit cu ideea de a le pune pe card ....Idee care mi s-a parut stralucita ....Nu si acum cand voi avea cazul acesta. Odata virata suma....gata !
Puteti sa imi spuneti ce se intampla, consecinte la un control daca ii dau tickete doar pe zilele efectiv prezente ?
Insist pentru ca sunt convinsa ca nu va fi ultima situatie si sa gasesc o solutie cat mai buna .
Va multumesc din suflet pentru ajutor.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: tichete de masa

#12 Mesaj de roncovf »

Eu cred ca ar trebui sa te concentrezi si sa rezolvi problema cu orele suplimentare la CIM partial. Nu cred ca e important ce faci cu tichetele de masa, li se rupe lor (controlorilor) de tichete.
Stii cat risti pentru:
"Primirea la munca a unui salariat in afara programului de lucru stabilit in cadru contractelor individuale de munca cu timp partial, constitutie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de 10.000.............

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete de masa

#13 Mesaj de tobosv790 »

Aia e! Tichetele in plus le introduci la"alte venituri" le calculezi si contributii si...gata. Partea cealalta e nasoala.

crisand785
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 27, 2016 2:17 pm

Re: tichete de masa

#14 Mesaj de crisand785 »

Buna ziua,
E prima oara cad am situatii cu tichete de masa.Am inteles ca se impoziteaza cu 10%.In D112,unde se "duce"acest impozit.Mentionez ca e industrie alimentara,deci am avea scutire de impozit pe salarii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tichete de masa

#15 Mesaj de tomac »

Dacă aveți scutire nu se duce nicăieri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns