tva la incasare-garantie de buna executie

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

tva la incasare-garantie de buna executie

#1 Mesaj de popad70 »

Am efectuat o lucrare si pe factura am inregistrat cu minus garantia de executie.
EX:lucrare-100 +19 tva
garantie -10
total de plata 109
Firma noastra aplica tva la incasare.
Factura de mai sus nu este incasata.
Ce se intampla cu tva-ul aferent partii care reprezinta garantia (adica 1.9 lei)?
Trebuie sa-l platesc acum ?
Daca am lucrat corect, saga imi face exigibil acel tva si apare de plata.
Practic partea care reprezinta garantia se considera incasata.
Am lucrat corect?
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#2 Mesaj de pinteae »

Garantia de buna executie nu intra in sfera de aplicare a TVA.
GBE nu se factureaza.
Dar daca doresti sa emiti factura, atunci ar trebui sa fie o factura distincta si sa nu compensezi facturile intre ele.
Acum ca ai preluat-o prin factura, nu inteleg de ce ai colecta TVA pentru garantia respectiva? Nu ai incasat nicio suma.
In schimb, la incasarea partiala a facturii o sa ai erori in ceea ce priveste TVA colectata.
SAGA colecteaza TVA proportional cu suma incasata. In cazul acesta va considera ca o parte din suma incasata este aferenta garantiei si nu va colecta TVA.
Eugen Pintea

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#3 Mesaj de popad70 »

Da, asa face saga.
Problema e ca beneficiarul meu a vrut neaparat sa pun garantia pe factura cu lucrarea .
Garantia a fost constituita la suma fara tva.
Acum nu prea stiu cum sa fac ca saga sa nu-mi colecteze tva la suma reprezentand garantia.
2678=4111 la aceasta suma, saga imi calculeaza tva colectat.
Ce inregistrari sa fac?
Multumesc!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#4 Mesaj de nasteaf »

Eu am intrebat la ANAF si zice ca este corect sa se colecteze TVA cand se descarca garantia proportional, ca si la orice incasare.
Suma respectiva oricum trece in cont 2678 si urmeaza alt regim, nu mai are legatura directa pe mai departe cu incasarea facturii.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#5 Mesaj de popad70 »

Da, e corect sa colectez tva , dar nu ar trebui sa platesc acest tva cand incasez efectiv factura de lucrari (firma aplicand tva la incasare)?
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#6 Mesaj de pomparaus »

popad70 : Noi lucram tot timpul cu clienti care cer garantii de buna executie (chiar avem un cont separat deschis la banca unde ni se vireaza acele sume ce reprezinta c/val.garantie de buna executie, sume care stau blocate pana la receptia finala a lucrarii si se deblocheaza in 2 etape : 70% dupa semnarea procesului verbal de receptie si 30% functie de clauzele contractule. Acele garantii se deblocheaza printr-o adresa facuta de client (dupa ce solicitam noi deblocarea, catre banca) . Garantia de buna executie se calculeaza la baza facturii, nu implica tva-ul, iar in factura doar o mentionezi : GBE =.....lei. Nu lucra garantia pe factura client in Saga (mai ales ca esti cu tva la incasare) ca iti denatureaza tva-ul, pt.ca prin NC 267=4111 (cum dealtfel este corect), saga considera valoarea deja incasata prin 267 si iti genereaza tva colectat. Iti ramane fc.neancasata cu acea garantie.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#7 Mesaj de popad70 »

Multumesc Pomparaus!
In viitor nu voi mai evidentia garantia pe factura client, dar acum am deja in luna martie emise cu GBE pe factura client .
Trebuie sa fac cumva sa nu platesc tva-ul din suma reprezentand GBE.
Nu stiu ce inregistrari sa fac in saga astfel incat sa nu evidentiez in 4427 acest tva acum, in decontul lunii martie.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#8 Mesaj de pomparaus »

Nu m-ai inteles: pe factura scrii garantia de buna executie, dar nu lucrezi aceasta garatie in saga (este singurul lucru pe care il gasesc ca un neajuns al programului Saga)
Devalideaza facturile de iesire, intra cu modifica pe fiecare factura si lucreaza doar C+M +tva-ul aferent si atat. Factura iti ramane cu valoare totala, dar o vei incasa cu mai putin GBE, astfel nu ai 4427 colectat.
Cumva ai pus.pct.2 in factura ai scris garantie si ai venit cu semnul minus la C+M, diminuand baza facturii?. Da mai multe detalii despre cum ai facturat.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#9 Mesaj de popad70 »

Da, am pus la pct 2 in factura GBE si am venit cu minus la C+M , am diminuat baza facturii, dar nu si tva-ul total.
Clientul meu nu a acceptat factura decat in acest mod.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#10 Mesaj de pomparaus »

Nu ai voie sa facturezi asa pentru ca ai ramas cu o baza care inmultita cu 19% nu iti da tva-ul de pe factura. Ia legatura cu contabilul acelei firme si refa factura.
Facturile de acest gen raman cu c/avl.serviciilor executate , inscriindu-se pe ele gar BE=... lei, iar el iti face plata cu mai putin gar.de BE.
Asa cum ai facut tu se facea ani multi in spate diminuandu-se inclusiv tva-ul, dar in acelasi timp se facea factura pozitiva cu bucatica aceea de garantie in momentul in care se debloca garantia.
Daca vezi ca acel client nu e de acord (ca mai sunt si asemenea oameni), nu lucra garantia 267=4111, mai degraba creeaza-ti un analitic la 704 garantii si intra pe factura si la punctul doi faci 4111=704.gar BE cu minus (fara tva) si nu vei avea 4427 colectat. E o solutie , si concomitent un 267=704 pozitiv si iti ramane gar.in 267, inclusiv 704 nealterat., cand se deblocheaza garantia 4111=267 si 5121=4111 Asa vad eu notele contabile.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#11 Mesaj de popad70 »

Da, mai sunt si asemenea oameni si fix peste unul (una) din asta am dat eu.
O sa incerc ca incepand cu luna asta sa nu mai facturez asa.
Sper sa ma inteleg cu respectiva .
Multumesc mult pentru rabdare si ajutor, PomparauS!

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#12 Mesaj de pomparaus »

Cu placere!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#13 Mesaj de popad70 »

Am facut inregistrarea pe care mi-ati sugerat-o, dar saga imi colecteza in continuare tva la suma cu minus (cea dusa in 704 analitic si apoi in 2678).
Clientul meu nu vrea sa refac factura.
In concluzie nu stiu cum voi proceda.
Cred ca am sa completez manual in decont.
Nu stiu insa ce se va intampla in 394 daca baza de tva este diminuata cu garantia.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#14 Mesaj de pomparaus »

Acum nu am acces la Saga, dar deseara cand voi ajunge acasa voi lucra o astfel de factura si vom gasi o solutie.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-garantie de buna executie

#15 Mesaj de popad70 »

Va multumesc mult, mult!

Scrie răspuns