Prestari Servicii IT catre USA

Mesaj
Autor
soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Prestari Servicii IT catre USA

#1 Mesaj de soarem196 »

Buna ziua ! O microintreprindere (platitoare de TVA) presteaza servicii de IT (web design etc.) catre o firma din Statele Unite. Lunar, emite factura in care trece numarul de ore lucrate inmultit cu tariful pe ora. In contabilitate inregistreaza doar aceasta factura si nu mai intocmeste/ataseaza niciun fel de situatie (detaliere lucrari etc.) pentru ca partenerul din USA nu-i cere asa ceva. In eventualitatea unui control al ANAF-ului este vreo problema ? Firma plateste 3% pe venituri si in fiecare an (in martie, dupa depunerea bilantului) ridica dividende (tot profitul din anul precedent) si plateste impozitul aferent. Ar putea inspectorii ANAF sa-i mai calculeze ceva "impozite" daca nu poate sa le puna la dispozitie "situatii de lucrari" pentru fiecare factura emisa ? Multumesc !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11915
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Prestari Servicii IT catre USA

#2 Mesaj de septimiuv »

Situațiile se întocmesc pentru justificarea cheltuielilor, nu pentru justificarea veniturilor.

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: Prestari Servicii IT catre USA

#3 Mesaj de soarem196 »

D-le Septimiu, va multumesc pentru raspuns ! Deci, in cazul unui control, daca inspectorilor de la ANAF nu le pot arata decat contractul (incheiat intre firma si clientul din USA) si facturile lunare, nu este absolut nicio problema ? Deci pot sta linistit 100% ? Multumesc frumos !

p.s. .. scuze ca insist pe subiect, dar vreau sa fiu absolut sigur ca nu au ce sa-mi faca, sau sa ma amendeze din cine stie ce motiv (in legatura cu subiectul de mai sus) !

Scrie răspuns