Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

Mesaj
Autor
barabasj
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 23, 2013 3:51 pm

Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#1 Mesaj de barabasj »

Buna seara!
As dori sa stiu cum se procedeaza in situatia urmatoare:
La o microintreprindere (impozit pe venit), platitor de TVA, administratorul este si salariat (muncitor) si asociat 50%. El decide sa cumpere pe firma o masina care va folosi si in scop personal. Se achita suma totala din firma, suma nedeductibila N50% administratorul trebuie sa-l restituie societatii, sau se considera avantaj de natura salariala ori dividend.
Cheltuielile nedeductibile 50% (amortizarea, benzina si intretinerea, asigurarea, etc. ) pot fi considerate tot asa avantaje de natura salariala, dividend sau restituie la sfarsitul lunii suma respectiva. Cum se procedeaza corect? Multumesc pentru orice parere si sfat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#2 Mesaj de balazse »

Daca il foloseste doar in scop personal de ce ar fi nedeductibil doar 50% in loc de 100%?

barabasj
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iul 23, 2013 3:51 pm

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#3 Mesaj de barabasj »

Il foloseste si pentru firma si in scop personal.

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#4 Mesaj de popescuv903 »

La micro partea de nedeductibil sau partial deductibil priveste doar zona de TVA. Pentru cheltuieli nu exista, atata timp cat se plateste impozit pe venit, iar cheltuielile pot fi deductibile sau nedeductibile la calculul impozitului pe profit.
Nu trebuie considerate avantaje salariale. Daca am avea aceeasi situatie la o societate platitoare de imp pe profit, acolo de ce nu se considera avantaje salariale sau dividende sau restituiri?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#5 Mesaj de tobosv790 »

Ai grijă ce" porumbel " scapi pe gură. Poate cumva și închiriază mașina si nu înregistrează veniturile pe firmă. Oricine te întreabă răspunzi că se foloseste pentru firmă dar întrucât nu poate dovedi acest lucru ( cu foi de parcurs, etc..) deduci numai 50% conform Codului Fiscal. Și atât!

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#6 Mesaj de popescuv903 »

O cheltuiala poate fi deductibila (integral, partial sau deloc) influentand astfel profitul impozabil si implicit impozitul pe profit. Atata timp cat vorbim de o microintreprindere care plateste impozit pe venit si nu pe profit, este clar ca ideea de deductibilitate a cheltuielilor este lipsita de sens. Fie ca deduci , fie ca nu deduci cheltuieli in cazul microintreprinderii, acest lucru nu genereaza nici o implicatie fiscala, nu-ti foloseste la nimic. Desigur, daca ai inregistrat cheltuieli care nu au legatura cu obtinerea de venituri conform obiectului de activitate acelea pot fi cel mult reincadrate de anaf ca fiind fie cheltuieli in beneficiul asociatului (respectiv dividende) si taxate cu 5%, fie in cazul angajatilor - venituri salariale si impozitate conform legislatiei.
Asa ca, te rog, lasa "porumbeii" in pace, sau vino cu argumente pertinente pentru a-ti sustine punctul de vedere.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#7 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @popescuv903: Ok. Multumesc pentru explicatii. Dar eu i-am raspuns lui @barabasj. De ce imi dai tu mie lectii de fiscalitate? Poate el/ea sunt columbofili...! Ce treaba ai tu in asta? Nu suporti porumbeii...?

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: Deducere chelt. auto la microintr. cu imp. pe venit

#8 Mesaj de popescuv903 »

pt tobosv790: Cu placere :)

Scrie răspuns