Tichete cadou de la furnizor

Mesaj
Autor
costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#16 Mesaj de costachet982 »

le evidentiezi ca intrare , le ti pe stoc pana in mai , le dai la salariat ca avantaje in mai ( raportare in 25.06) ca venit salarial .
si la control le arati ca le-ai dat cu proc verb la salariat in mai ( 02.05.2019 ) e un exemplu

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#17 Mesaj de mereutad482 »

Venit salarial impozitat cu CAS, CASS si impozit , raportate in D112, corect ?
Cam scump pentru niste tichete cadou .

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#18 Mesaj de herganiec »

In conditiile in care tichetele cadou sunt acordate salariatilor (indirect) de catre furnizor, nu de catre angajator, acestea se incadreaza in categoria veniturilor din alte surse, iar impozitul pe venituri din alte surse se va retine pe intreaga valoare. La primirea acestor tichete, societatea inregistreaza venituri din primirea cu titlu gratuit a altor valori:
5328 = 7588 cu valoarea tichetelor cadou.
La distribuirea lor catre salariati inregistrati cheltuieli cu destocarea lor:
642 = 5328
Sunt adaugate pe stat ca si avantaje in natura acordate salariatilor si le impozitati la fel ca pe salarii.
Aceste tichete primite gratuit si acordate salariatilor nu sunt incadrate la cheltuieli sociale, deoarece nu societatea in cauza a achizitionat aceste tichete cu scopul de a le oferi angajatilor. Au fost distribuite gratuit bunuri din patrimoniul societatii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#19 Mesaj de mereutad482 »

Pentru ca au fost folosite de administrator, am inclus tichetele cadou primite in statul de salarii al lunii mai (aproximativ 6500 lei) . Saga imi calculeaza doar impozit, nu ar trebui si CAS + CASS ?

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: Tichete cadou de la furnizor

#20 Mesaj de halastauanc »

buna ziua,
Un service auto, am primit luna trecuta tichete cadou de la furnizor ( cu proces vb),in urma unui targhet realizat.
Le-am inregistrat 5328 = 7588.
Luna aceasta am dori sa le cheltuim in folosul firmei ( nu sa le dam angajatilor), de ex. sa cumparam un frigider pentru vestiar , o masa noua , vesela,si alte maruntisuri care ne ne mai lipsesc.
Va rog frumos , sa ma ajutati sa inregistrez cheltuiala corect .Si ce ar mai trebui , note explicative sau borderou, pe langa pv de dare in folosinta.
Multumesc.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#21 Mesaj de ovidiuo »

.. păi, mai departe ar fi 303, 214 etc=401(4) ... și plata 401(4)=5328 ! .. nu zici ?!

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#22 Mesaj de nutiv »

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez.
Am urmatorul caz. Primit tichete cadou de la o firma, pentru promovare la clienti.
Se da un tichet in valoare de 10lei, la clientul care ia marfa de o anumita suma.
Pe factura il trec cu valoare reala si discount? Sau valoare 0 direct?
Clientul persoana fizica, nu pot sa ii iau datele ca incalc GDPR.
Multumesc pentru sugestii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tichete cadou de la furnizor

#23 Mesaj de tomac »

Ce vorbiți? Încălcați GDPR când puneți în aplicare legea? Pe principiul ăsta toate firmele încalcă GDPR pe motiv că depun declarații nominale la ANAF.
Vă dați seama că un tichet cadou acordat unei persoane fizice, reprezintă un venit realizat de aceasta? Un venit supus impozitului pe venit. Mai exact se încadrează la art. 114 alin. 1. Vedeți ce zice punctul 34 alin.1 litera f din normele de aplicare a codului fiscal referitoare la aceste tichete:
34. (1) În aplicarea art. 114 din Codul fiscal, în această categorie se includ, pe lângă veniturile enumerate la art. 114 alin. (2) din Codul fiscal, de exemplu, și următoarele venituri realizate de persoanele fizice:
....
f) tichetele cadou acordate persoanelor fizice în afara unei relații generatoare de venituri din salarii;
În acest context, cum adică " nu pot sa ii iau datele ca incalc GDPR.?"
Știați că prelucrarea datelor cu caracter personal este permisă fără acordul utilizatorului dacă cel care le prelucrează o face în îndeplinirea unei obligații legale?
Nu știți care este obligația legală aici? În aplicarea art.114 din codul fiscal pentru aceste cazuri? Acordare de tichete cadou clienților persoane fizice?
Citiți art.115 și vă lămuriți. Apoi vedeți cum declarați prin 205, fără CNP astfel de situații și mergeți la ANAF cu scuza că nu puteți lua datele beneficiarilor de venit cu impunere la sursă pe motiv că încălcați GDPR.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Tichete cadou de la furnizor

#24 Mesaj de septimiuv »

Așa, așa! Enervează-te!!!! :twisted:

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#25 Mesaj de belibouc436 »

Am acelasi caz. In anii trecuti primeam factura de bonus, in 2019 am primit tichete cadou de aprox 1000 lei pe luna, pe baza de proces verbal.
Acum firma furnizoare are control de la ANAF pe aceasta tema si ne-au avertizat ca vor urmari modul in care le-am impozitat....

1.Cum ar trebui sau cum ar fi trebuit sa procedam, avand in vedere ca firma are doar un salariat care a primit deja tichete de paste?
2. Am fi putut la randul nostru sa le oferim unor clienti, pe baza de proces verbal (avem activitate de comert en detail) in limita a 150 lei / persoana/ ocazie?
Oricum ar fi, trebuiau inregistrate in contabilitate. Off!

Buna seara. Cum ati procedat pana la urma? Multumesc.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: Tichete cadou de la furnizor

#26 Mesaj de nutiv »

Buna dimineata, multumesc pentru raspunsuri. Ele sunt luate in evidenta, Le vom distribuii incepind cu luna decembrie.

Scrie răspuns