servicii manechiura

Mesaj
Autor
milcicar
Mesaje: 22
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

servicii manechiura

#1 Mesaj de milcicar »

Buna ziua!

O prietena si-a deschis un SRL pentru servicii de intretinere unghii cu gel(manechiura). Ea cumpara periodic diverse produse necesare pentru intretinerea unghiilor.
Firma nu este platitoare de TVA. Salariati nu are, doar ea ca si Administrator. tot ea este cea care presteaza serviciul de intretinere unghii cu gel.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ce ar trebui sa mai fac in afara de jurnal de vanzare, jurnal de cumparare, registru de casa, balanta, Declaratia 100 pentru impozitul pe venit? Cum sa fac descarcarea de gestiune pt.ca nu stiu cat gel se consuma lunar?Deoarece are doar cateva cliente, fiind la inceput de drum.
Multumesc anticipat pt raspuns! :roll: :wink:

otvoss730
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 04, 2018 2:10 pm

Re: servicii manechiura

#2 Mesaj de otvoss730 »

Buna ziua!
Produsele achizitionate, exemplu: geluri, dezinfectant, oje, etc, le tratati ca materiale consumabile, le dati efectiv in consum in momentul in care incepe sa le foloseasca.Prietena dvs. poate sa le tina evidenta lunar prin marcarea/etichetarea celor incepute.
La cat mai multe cliente si spor in toate!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: servicii manechiura

#3 Mesaj de costachet982 »

fiind fiscalizata la cat vinde (imp venit ) le puteti duce direct pe consum la data facturii , oricum nu le tine in vitrina, le ia sa le utilizeze si nu sta pe stoc mai mult de o luna
ce cumpara banuiesc ca le si desface ptr utilizare.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: servicii manechiura

#4 Mesaj de costachet982 »

faceti inventar la sf de an si mentineti pe stoc doar ce nu e desfacut...( pana in ianuarie)

milcicar
Mesaje: 22
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: servicii manechiura

#5 Mesaj de milcicar »

Multumesc pentru raspuns!

Scrie răspuns