rectificativa D112 cifra de afaceri

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

rectificativa D112 cifra de afaceri

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am urmatoarea situatie: factura emisa de firma in martie inregistrata mai tarziu (patronul a uitat sa predea factura la contabilitate in timp util), s`a depus D710 pentru a modifica impozitul pe microintreprinderi, se vor achita diferenta plus penalitatile corespunzatoare. Factura a fost cuprinsa in balanta pentru martie. Va rog sa imi spuneti daca trebuie depuse D112 rectificative pentru martie si aprilie pentru a rectifica si cifra de afaceri, firma activeaza in constructii. La martie am depus deja o rectificativa pentru a modifica CAM cu 2.25% de la cota pentru constructii.
Mutumesc!

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: rectificativa D112 cifra de afaceri

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu nu asi depune rectificativa pentru a corecta doar cifra de afaceri (asi face rectificativa doar daca nu am avut 80% CA obtinuta din constructii la martie si aprilie si nu am beneficiat de facilitati, iar cu aceasta factura de venit asi beneficia de facilitati salariale si s-ar modifica contributiile aferente salariilor). Orcium CA se ia cumulat in fiecare luna, deci in luna mai ai CA corecta in D112.

Scrie răspuns