PJ nerezidenta angajeaza in Romania

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

PJ nerezidenta angajeaza in Romania

#1 Mesaj de urs553 »

Salut colegi,

Va cer sfatul in speta urmatoare:

Descriere :
PJ straina s-a inregistrat in scopuri de TVA in Romania pentru vanzari la distanta.

In prezent societatea straina doreste sa angajeze salariati in Romania.

Sunt 2 optiuni :
1.
Se angajeaza pe codul de TVA din RO ,iar angajatii vor lucra de acasa(CALL CENTER).
Intrebari:
-aceste contracte de munca se inregistreaza in Revisal?
-contractele de munca se incheie conform codului muncii din RO, sau din tara de rezidenta?
2.
Se infiinteaza un birou in Romania.
Acest birou se va inregistrare ca sediu permanent.
Intrebari:
-aceste contracte de munca se inregistreaza in Revisal?
-contractele de munca se incheie conform codului muncii din RO, sau din tara de rezidenta?

va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PJ nerezidenta angajeaza in Romania

#2 Mesaj de tomac »

Dacă desfășoară activitate în România li se aplică și lor codul muncii din România.
Codul de TVA se obține tot la un sediu (domiciliu fiscal din România) - reprezentanță în România a unei persoane juridice străine.

Ei pot fi și angajați ai firmei din străinătate detașați în RO în acest caz. Dar eu zic că se pot angaja, pe ambele cazuri expuse, direct în RO și le sunt aplicabile prevederile codului muncii din RO. Și se și declară în REVISAL.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: PJ nerezidenta angajeaza in Romania

#3 Mesaj de urs553 »

@TOMAC
Salut Cristi,

multumesc pt raspuns.

Codul de TVA s-a eliberat pentru vanzari la distanta in Romania, deci fara un sediu in Romania. Din Ungaria se vand PF din RO produse prin magazin on-line, iar bunurile sunt transportate direct din Ungaria catre cumparatorii finali din Romania.
Aceasta firma nerezidenta doreste sa angajeze cetateni romani, pt departamentul de call-center.
Am primit un material foarte util eliberat de DGFRP BRASOV – servicul de asistenta contribuabili.
Deci dpdv fiscal deja stiu ce am de facut. Insa sunt inca in ceata cu REVISAL-ul. Nu stiu daca acest angajator nerezident, are obligatia de a transmite datele in REVISAL, sau nu?

https://1drv.ms/b/s!AsuBPO3IYVI8gpIPCp97nXbj96Ncog

Mersi.
Ultima oară modificat Mar Iun 11, 2019 11:09 am de către urs553, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PJ nerezidenta angajeaza in Romania

#4 Mesaj de tomac »

Eu zic că dacă folosește personal român, în România, i se aplică și lui codul muncii din România.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: PJ nerezidenta angajeaza in Romania

#5 Mesaj de urs553 »

Mersi Toma C.

Ai dreptate, poate angaja, teoretic se trasnmite si in REVISAL si se aplica codul Muncii din Romania.

Clientul inca se mai gandeste, asa ca nu am facut inca niciun pas concret.

Scrie răspuns